Orange Polska w projekcie platformy do śledzenia zmian klimatycznych

Orange Polska w projekcie platformy do śledzenia zmian klimatycznych
Fot. Dave Pape, flickr cc

Z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej powstanie pierwsza w Europie platforma do śledzenia zmian klimatycznych. W prace nad nią zaangażuje się Orange Polska oraz należąca do tej grupy spółka Integrated Solutions.

Platforma klimatyczna EO ClimLab, którą opracuje Europejska Agencja Kosmiczna, ma pozwolić na podjęcie działań łagodzących efekt zmian klimatycznych. Projekt angażuje dziewięć firm z trzech krajów: Polski, Rumunii i Czech. Jego realizacja zajmie 18 miesięcy.

Orange i Integrated Solutions mają zadbać o część technologiczną i integracyjną. Platforma połączy dane pochodzące z satelitów, ośrodków badawczych, uniwersytetów, instytucji państwowych i pozarządowych.

REKLAMA
REKLAMA

Przed nami ogromne wyzwanie. Nasi eksperci będą pracować nad połączeniem danych z różnych źródeł, uwzględniając lokalną specyfikę Polski, Czech i Rumunii. Zadbają także o udostepnienie danych za pomocą API. Ten ostatni element otworzy drzwi do budowy szeregu aplikacji, które znajdą zastosowanie w wielu obszarach – ekologii, budownictwie, energetyce, rolnictwie oraz w produkcji żywności. Pozyskane dane pozwolą m.in. na lepsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi i procesami urbanizacji – wyjaśnia Mariusz Chochołek, prezes Integrated Solutions.

Integrated Solutions informuje, że funkcjonalność platformy da ogromne perspektywy dla tworzenia nowych rozwiązań aplikacyjnych. Z gotowego API będzie mógł skorzystać każdy – firmy, start-upy, osoby indywidualne, uczelnie wyższe, a także instytucje państwowe i naukowe. W celu popularyzacji platformy i przybliżenia jej możliwości, partnerzy konsorcjum planują organizację konferencji. W Polsce hackathony odbędą się m.in. w Warszawie i w Gdańsku. Podobne wydarzenia zostaną zorganizowane w Czechach i Rumunii.

– Łącząc możliwości technologii ICT z danymi satelitarnymi czy telekomunikacyjnymi w ramach Programu Earth Observation Clim Lab, mamy szansę na dotarcie do informacji, które będą miały istotne znaczenie dla zwiększania odporności społeczeństwa na zmiany klimatyczne – podsumowuje dr Pierre-Philippe Mathieu, inżynier Departamentu Programów Obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

red. gramwzielone.pl