Opłata OZE na 2017 r. będzie wyższa

Opłata OZE na 2017 r. będzie wyższa
Fotolia

Urząd Regulacji Energetyki podał wysokość przyszłorocznej opłaty OZE, czyli opłaty przenoszonej na rachunki odbiorców energii, która ma wynikać z kosztów wsparcia producentów energii odnawialnej. Opłata OZE na 2017 r. wzrośnie o ponad złotówkę za każdą megawatogodzinę w porównaniu do wartości opłaty OZE funkcjonującej w 2016 r.

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. stawka netto opłaty OZE tj. stawka pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, wyniesie 3,70 zł/MWh.

Opłata OZE jest uwzględniana na rachunkach za energię od 1 lipca br., czyli od dnia wejścia w życie rozdziału 4 ustawy o OZE. Zgodnie z ustawą o OZE tegoroczna stawka opłaty OZE wynosi  2,51 zł/MWh.

REKLAMA
REKLAMA

Opłata OZE, z której mają być pokrywane koszty dopłat dla producentów zielonej energii i która od lipca jest doliczana do rachunków za energię, to pomysł jeszcze autorów pierwotnej wersji ustawy o OZE w wersji z 20 lutego 2015 r. Wpisaniu jej do poprzednich projektów ustaw o OZE towarzyszyły niejasne szacunki co do jej wysokości.

Autorzy ostatniej, tegorocznej nowelizacji ustawy o OZE zmieniając gruntownie zasady wsparcia dla producentów zielonej energii, na opłatę OZE w ogóle nie zwrócili uwagi, wobec czego została ona – mimo zmiany zasad dopłat – na tym samym poziomie, na jakim obliczono ją dla poprzedniej wersji systemu wsparcia, którego w ustawie o OZE już nie ma.

Więcej o opłacie OZE w artykule: Opłata OZE wchodzi na rachunki za energię. Jaką miała historię?

red. gramwzielone.pl