Kolejna gmina z dofinansowaniem z Prosumenta

Kolejna gmina z dofinansowaniem z Prosumenta
Fot. NFOŚiGW

Mimo, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył nabory wniosków w ramach wygaszanego programu Prosument, podpisywane są jeszcze umowy z gminami, które zgłosiły się do tego programu wcześniej.

NFOŚiGW wygasza program Prosument, z którego finansowane były inwestycje w mikroinstalacje OZE dla gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Autorzy programu, poprzedni zarząd NFOŚiGW, planowali wydanie na ten cel niemal 800 mln zł, aktualne władze Funduszu postanowiły jednak ten program zakończyć.

Nabór wniosków dla gmin, które składały wnioski o dofinansowanie na mikroinstalacje OZE w domach swoich mieszkańców, został wstrzymany z dniem 1 lipca 2016 r. W tym samym dniu oficjalnie wstrzymano również nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które również pośredniczyły w wydatkowaniu środków z programu Prosument.

REKLAMA

Mimo wstrzymania naboru dla gmin NFOŚIGW podpisuje jeszcze umowy na dofinansowanie dla gmin, które wcześniej zgłosiły się do Prosumenta.

W ubiegłym tygodniu podpisano umowę na dofinansowanie mikroinstalacji OZE – instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła – w położonej w powiecie krakowskim gminie Czernichów.

Jak wynika z informacji dostępnych na gminnej stronie, władze gminy założyły udzielanie ze środków programu Prosument pożyczek na pokrycie wkładu własnego inwestycji w mikroinstalację na okres 2, 5 lub 10 lat, oprocentowanych na 1 proc. w skali roku. Dofinansowanie ze środków NFOŚiGW wynosi do 40 proc. dla instalacji fotowoltaicznej oraz do 20 proc. dla pomp ciepła. Odpowiednio wkład własny wynosi zatem 60 proc. dla instalacji fotowoltaicznej i 80 proc. dla pompy ciepła (na stronie gminy Czernichów przyjmuje się, że koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW wynosi aż 22 tys. zł).

REKLAMA

Z listy znajdującej się na stronie NFOŚiGW wynika, że wcześniej dofinansowanie na mikroinstalacje w ramach programu Prosument otrzymało 9 gmin: Pałecznica, Pałecznica, Chełmża, Hajnówka, Kozienice, Gmina Miejska Żory, Żukowo, Tuchomie i  Słupsk.

Te gminy wnioskowały o pożyczki w łącznej wysokości niemal 17,5 mln zł oraz dotacje na 10,7 mln zł. Z tych funduszy ma być dofinansowana w tych gminach instalacja 591 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 18 małych elektrowni wiatrowych, 50 pomp ciepła i 5 zestawów kolektorów słonecznych.

Ponadto, kilka tygodni temu umowę na dofinansowanie z Prosumenta podpisano z gminą Racibórz. W tym przypadku całkowity koszt wykonania 27 instalacji fotowoltaicznych, których montaż planuje się na terenie Raciborza, wynosi 786 tys. zł. NFOŚiGW przeznaczył na to przedsięwzięcie ponad 314 tys. zł dotacji i blisko 472 tys. zł pożyczki.

NFOŚiGW sygnalizuje, że to nie koniec umów z gminami w ramach programu Prosument. Kierownik biura prasowego Funduszu Sławomir Kmiecik informuje portal Gramwzielone.pl, że zakładane jest jeszcze zawarcie umów z dwiema gminami, z którymi obecnie prowadzone są negocjacje.

Jednocześnie NFOŚiGW informuje, że współpraca z BOŚ Bankiem, który również udzielał finansowania beneficjentom końcowym w ramach Prosumenta, nie została jeszcze zamknięta i rozliczona.

NFOŚiGW planuje zastąpienie programów Prosument czy Kawka nowym programem o nazwie Region, z którego będą finansowane proekologiczne inwestycje – w tym w mikroinstalacje OZE – i którego mechanizm ma bazować na niskooprocentowanych pożyczkach. Ich udzielaniem mają zająć się wojewódzkie fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Więcej o tym programie w artykule: Program Region. Dofinansowanie m.in. na mikroinstalacje OZE

red. gramwzielone.pl