Na australijskiej wyspie powstanie mikrosieć bazująca na OZE

Na australijskiej wyspie powstanie mikrosieć bazująca na OZE
Wyspa Flindersa. Fot. NASA, wikimedia cc

Położona na północny wschód od Tasmanii Wyspa Flindersa będzie zasilana energią w większości pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Ma to umożliwić budowa mikrosieci bazującej na OZE, a także wspomaganej przez generatory diesla i magazyn energii.

Francuski dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii Electro Power Systems S.A. (EPS) informuje, że jeszcze w tym kwartale zakończy budowę mikrosieci na Wyspie Flindersa.

Inwestycja, w której zostaną wykorzystane również rozwiązania japońskiej firmy Toshiba, jest realizowana dla lokalnego operatora Hydro Tasmania, będącego jednocześnie największym producentem energii odnawialnej w Australii.

REKLAMA

Hydro Tasmania realizuje pilotażowy projekt o nazwie „Flinders Island Hybrid Energy Hub”, którego celem jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej na należącej do Australii wyspie, dzięki czemu zwiększy się jej niezależność energetyczna i zmniejszone zostaną koszty importu ropy.

REKLAMA

System, który na Wyspie Flindersa uruchamia EPS, ma bazować na produkcji energii z systemu fotowoltaicznego o mocy 0,5 MWp oraz generatorów diesla o mocy 2 MVA. Dodatkowo system będzie mógł przechować część energii w magazynie o pojemności 0,5 MWh. W planie jest również włączenie do mikrosieci generacji z elektrowni wiatrowych.

W sumie mikrosieć ma zaspokajać przeciętnie 65 proc. zapotrzebowania na energię wyspy, znacząco zmniejszając emisje CO2 i redukując zapotrzebowanie na ropę o ponad 60 proc.

EPS zaznacza, że projekt jest wspierany przez australijską rządową agencję ds. energii odnawialnej (Australian Renewable Energy Agency, AREA) oraz przez rząd stanu Tasmania. Wcześniej obie instytucje wsparły projekt realizowany na innej wyspie wchodzącej w skład archipelagu Tasmanii. King Island zamieszkała przez około 1,5 tys. osób jest teraz zasilana w większości ze źródeł odnawialnych.

red. gramwzielone.pl