Wielkie przejęcie na polskim rynku energii

Wielkie przejęcie na polskim rynku energii
PGE press

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. wczoraj poinformował, że PGE oraz spółki EDF International SAS i EDF Investment II B.V. podpisały wstępna umowę dotyczącą sprzedaży aktywów EDF w Polsce.

Z transakcji przejęcia polskich aktywów EDF wycofały się inne polskie, państwowe koncerny energetyczne. Natomiast PGE, wcześniej deklarująca udział na poziomie 60 proc. w transakcji realizowanej wraz z partnerami biznesowymi, którzy ostatecznie z niej zrezygnowali, występuje teraz jako jedyny oferent i zobowiązała się do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce.

Aktywa francuskiego koncernu w naszym kraju obejmują wszystkie akcji EDF w spółce EDF Polska S.A., do której należą m.in. 4 elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Toruniu oraz sieć dystrybucjna ciepła w Toruniu, a także elektrownia Rybnik.

REKLAMA
REKLAMA

Umowa zakłada również nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC „Kogeneracja” S.A., która jest właścicielem 4 elektrociepłowni we Wrocławiu, Zielonej Górze, Czechnicy i Zawidawiu oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Warunki zawartego porozumienia dają EDF opcję do wezwania PGE do podpisania umowy sprzedaży akcji wskazanych wyżej aktywów, przy spełnieniu pewnych warunków, w tym uzyskaniu zgód korporacyjnych EDF na transakcję sprzedaży.

Umowa sprzedaży akcji może zostać zawarta w terminie do 26 lipca 2017 br. 

red. gramwzielone.pl