Branża OZE miejscem pracy dla niemal 10 mln ludzi

Branża OZE miejscem pracy dla niemal 10 mln ludzi
Fot. Wuxi Suntech

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) podaje, że w globalnej branży odnawialnych źródeł energii pracuje już na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi, co jest wynikiem lepszym o 1,1 proc. niż w roku 2015.

Obecnie w liczbie rzędu 9,8 mln zatrudnionych w globalnym sektorze OZE największy udział ma sektor fotowoltaiczny z zatrudnieniem wynoszącym 3,1 mln, co jest wynikiem lepszym o 12 proc. w porównaniu do roku 2015. W ponad połowie na ten wynik składa się zatrudnienie w chińskiej branży PV.

Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym wzrosło w ubiegłym roku m.in. w Chinach, USA i Indiach. IRENA zaznacza, że w ubiegłym roku w amerykańskim sektorze solarnym zatrudnienie rosło 17 razy szybciej niż w całej gospodarce USA, zwiększając się o niemal 25 proc. r/r do poziomu 260 tys.

REKLAMA

Liczba miejsc pracy w branży PV zmniejszyła się natomiast w Japonii i Unii Europejskiej.

Sektor biopaliw zatrudniał na koniec ubiegłego roku około 1,7 mln osób, a energetyka wiatrowa około 1,2 mln. Sektor dużej energetyki wodnej tworzył 1,5 mln bezpośrednich miejsc pracy, sektor związany z energetyką słoneczną termalną zatrudniał 0,8 mln osób, a kolejne sektory związane z biomasą i biogazem zatrudniały odpowiednio 0,7 mln oraz 0,3 mln pracowników.

REKLAMA

Najwięcej pracowników branża OZE zatrudnia w Azji. To jak szacuje IRENA około 62 proc. globalnego zatrudnienia, z czego zatrudnienie w firmach związanych w OZE w Chinach wynosi 3,64 mln ludzi i wzrosło w stosunku do roku 2015 o 3,4 proc. W Japonii w sektorze OZE pracowało około 313 tys. ludzi, a w Indiach około 385 tys.

Amerykańska branża OZE zatrudniała w 2016 r. – według IRENA – około 777 tys. pracowników. Więcej zatrudnionych było w Brazylii – 876 tys. – głównie za sprawą sektora biopaliw.

W przypadku Europy krajami z największym zatrudnieniem w branży OZE były Niemcy z liczbą ok. 334 tys. zatrudnionych oraz Francja z liczbą miejsc pracy na poziomie ok. 162 tys. 

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej prognozuje, że do roku 2030 łączna liczba zatrudnionych w sektorze OZE na całym świecie wzrośnie do 24 mln. 

red. gramwzielone.pl