Kolejny klaster energii na Dolnym Śląsku. Z planem na 50 MW

Kolejny klaster energii na Dolnym Śląsku. Z planem na 50 MW
Q Cells press

Dolnośląskie gminy Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. Wcześniej swój klaster energii zawiązali samorządowcy ze Zgorzelca, a podobne inicjatywy są realizowane przez powołane w ubiegłym miesiącu – Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej oraz Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich.

W gminach Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica mają powstać elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie. W pierwszym etapie inwestycyjnym zaplanowano łącznie budowę 50 MW mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii – na terenie każdej z gmin minimum 2 MW mocy z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni. Zgodnie z założeniami budowa m.in. tych instalacji ma pozwolić samorządom na stworzenie wysp energetycznych, czyli na uzyskanie całkowitej samowystarczalności, a nawet na wyprodukowanie nadwyżek energii, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry czy Bolesławca.

Projekt ma być realizowany w długofalowej perspektywie, jednak pierwsze inwestycje – w tym w gminie Stara Kamienica – mają powstać już w najbliższych miesiącach. – Dysponujemy pięciohektarową działką, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budowę farmy fotowoltaicznej. Pierwsze instalacje na tym terenie powstaną jeszcze w tym roku. W przyszłym dołączą do nich fotowoltaika na dachach budynków użyteczności publicznej – mówi Zofia Świątek, wójt Starej Kamienicy.

REKLAMA

Miejsce na swoją elektrownię fotowoltaiczną ma również gmina Lubomierz. – Planujemy zlokalizować ją na 12-hektarowym stoku w miejscowości Popielówek. To bardzo nasłoneczniony teren. Dzięki temu efektywność elektrowni będzie większa, a inwestycja przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu – komentuje Wiesław Ziółkowski, burmistrz Lubomierza.

Podobne zalety dostrzega Artur Zych, burmistrz Wlenia. – Energia odnawialna jest przyszłością sektora energetycznego. Ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii ochrony środowiska, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania gmin oraz możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy. Dzięki nim będziemy mogli remontować drogi, wymieniać wodociągi, unowocześniać kanalizację czy zainwestować w szkoły – mówi Artur Zych.

REKLAMA

Gmina Mirsk zamierza wybudować elektrownię fotowoltaiczną na niezagospodarowanym terenie. – Mamy 16 hektarów takiego gruntu. Obecnie znajduje się na nim między innymi składowisko odpadów, które będzie rekultywowane. Jestem przekonany, że farma fotowoltaiczna spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród naszych mieszkańców. Zaoszczędzimy na kupowanej energii, a w przyszłości staniemy się całkowicie samowystarczalni – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach już trzeciego dolnośląskiego klastra zajmie się Polski Solar Holding jako koordynator klastra, poprzez spółkę komunalną Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna. Powołanie klastra ma umożliwić dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Pozwoli to na bardziej elastyczne, a przez to efektywniejsze sterowanie wytwarzaniem energii, co przełoży się na konkretne oszczędności dla gmin. Warto tu również dodać, że zgodnie z naszymi obliczeniami wyprodukujemy nadwyżkę energii, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry czy też Bolesławca – podkreśla Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki komunalnej Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna.

Wcześniej swoje klastry z udziałem spółki Polski Solar Holding powołały inne dolnośląskie samorządy – Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn, Lubań, a także Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród.

red. gramwzielone.pl