Dekada wolnego rynku energii – co się zmieniło?

Dekada wolnego rynku energii – co się zmieniło?
Fot. WysokieNapiecie.pl

Mija 10 lat, od kiedy możemy jako odbiorcy zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej. Jak rozwinął się ten rynek i jak wygląda dzisiaj? Ilu klientów zdecydowało się dotychczas na zmianę? Sprawdzamy.

Liczba odbiorców energii elektrycznej w Polsce to 17,2 miliona. Z tego ogromna większość, bo aż 15,6 mln to gospodarstwa domowe. Każde z nich co roku zużywa średnio prawie 2200 kilowatogodzin (kWh) energii, płacąc łącznie około 1400 zł. Według danych GUS, statystyczna faktura za prąd wynosi prawie 120 zł miesięcznie.

To tanio czy drogo? Na tle innych państw Europy nominalne ceny prądu w Polsce są tańsze od średniej. Jednak rachunki za prąd mają w naszych budżetach domowych większy udział niż w większości państw Europy ze względu na siłę nabywczą odbiorców.

REKLAMA

Logiczne wydawałoby się więc, że jako zaradni konsumenci będziemy poszukiwać oszczędności, poszukując tańszych ofert, prawda? Od lipca 2007 r. wszystkim odbiorcom energii elektrycznej w kraju, łącznie z gospodarstwami domowymi, przysługuje prawo swobodnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej.

Jednak mało się tym interesujemy i zmiana sprzedawcy energii nie jest w Polsce popularna. Jak pokazują badania rynku, 90 proc. klientów słyszało o tym, że sprzedawcę prądu można zmienić. Jednak tylko co trzeci w ogóle taki krok rozważa. Jeśli chodzi o konkretne działania, to tu statystyki są jeszcze niższe: z możliwości przejścia do alternatywnego sprzedawcy energii skorzystało dotychczas w Polsce 715 tys. odbiorców – to niewiele ponad 4 proc. rynku. Dużo bardziej aktywne są firmy – sprzedawcę energii przynajmniej raz zmieniło 11,6 proc. z nich. Gospodarstwa domowe aktywne nie są i tylko co trzydzieste zmieniło sprzedawcę.

REKLAMA

To pokazuje, że potencjał do rozwoju rynku jest ogromy.

Przynajmniej teoretycznie jest w czym wybierać. Można znaleźć oferty z obniżkami, gwarancją stałej ceny, łączące sprzedaż energii elektrycznej z gazem lub z innymi usługami, np. naprawą domowych usterek, czy abonamentem na prywatną opiekę medyczną.

Kim są sprzedawcy energii? Po pierwsze, trzeba rozróżnić dystrybutora od spółki obrotu. Dystrybutorzy energii to te firmy, które zajmują się obsługą sieci średnich i niskich napięć, którymi energia płynie do naszych domów. Sprzedażą zajmują się spółki obrotu. Podmioty te mogą należeć do tych samych grup kapitałowych, jednak bardzo ważna jest jedna zasada: właściciel linii energetycznych, które dochodzą do naszego domu, pobiera od nas opłatę sieciową, ale nie ma prawa decydować, od kogo chcemy kupić prąd.

Kto ma największy udział w sprzedaży energii elektrycznej i jak można zmienić sprzedawcę? O tym w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl

Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl