Dzisiaj rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE

Dzisiaj rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE
Fot. KPRM, flickr cc

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj przygotowanym przez Ministerstwo Energii projektem nowelizacji ustawy o OZE. Jeśli go przyjmie, projekt w końcu trafi do prac w parlamencie.

Ministerstwo Energii pracuje nad aktualnym projektem nowelizacji ustawy o OZE już od wielu miesięcy. Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji już w połowie ubiegłego roku, wpisując wówczas datę wejścia nowych regulacji w życie na 1 września 2017 r.

Od tamtego czasu projekt nowelizacji nie przeszedł jednak jeszcze przez rządowy etap procedowania. Teraz wiele wskazuje, że w końcu nowymi regulacjami dla rynku energii odnawialnej będą mogli zająć się posłowie, którzy w obecnej kadencji parlamentu nowe przepisy dla sektora energetycznego procedują z reguły w błyskawicznym tempie.

REKLAMA

Dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o OZE ma zająć się Rada Ministrów. Po przyjęciu tego dokumentu przez ME, będzie on mógł trafić do Sejmu.

REKLAMA

Mimo ostatnich postępów w pracach nad nowelizacją ustawy o OZE, na stronach Rządowego Centrum Legislacji nadal możemy znaleźć nadal tylko pierwszy projekt tej nowelizacji datowany na 16 czerwca 2017 r.

Wiadomo, że w aktualnej wersji projektu znajdziemy zapisy doprecyzowujące zasady łączenia pomocy publicznej w systemie aukcyjnym z uzyskaną dla danych projektów pomocą inwestycyjną. Doprecyzowanie tego obszaru jest warunkiem uruchomienia kolejnych aukcji.

Poza tym w projekcie mają znaleźć się zapisy o nowych mechanizmach wsparcia producentów energii w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych, a Ministerstwo Energii chce też doprecyzować zapisy określające zasady obliczania podatku od elektrowni wiatrowych czy obowiązywania pozwoleń na budowę takich instalacji.

W projekcie nowelizacji ustawy o OZE mają zostać także wpisane wolumeny energii, jaka zostanie udostępniona w poszczególnych koszykach aukcyjnych w zaplanowanych na 2018 r. aukcjach.

red. gramwzielone.pl