Chińczycy z pomocą Portugalczyków poszukają przejęć w polskiej branży OZE

Chińczycy z pomocą Portugalczyków poszukają przejęć w polskiej branży OZE
tibchris, flickr cc-by-2.-

Wejściem na polski rynek projektów OZE zainteresowany jeden z właścicieli {więcej}portugalskiego EDP Renovaveis – czołowego operatora farm wiatrowych na świecie i właściciela największej farmy wiatrowej zbudowanej dotychczas w Polsce. 

Jak podała agencja informacyjna Dow Jones Newswires, chińskie koncerny Three Gorges i China State Grid są zainteresowane przejęciami w polskim sektorze energetycznym – w tym także w zakresie energetyki odnawialnej. 

Three Gorges kilka miesięcy temu kupił za 2,7 mld euro 21,35% udziały w portugalskim EDP Renovaveis, jednym z największych deweloperów farm wiatrowych na świecie, który zajmuje się dewelopmentem projektów farm wiatrowych także w Polsce, gdzie jest właścicielem parku wiatrowego Margonin o mocy 120 MW – największej farmy wiatrowej do tej pory zbudowanej w naszym kraju. 

REKLAMA
REKLAMA

– Do tej pory polskie państwowe koncerny energetyczne niechętnie inwestowały w energetykę odnawialną, tworząc niszę, którą wypełniały mniejsze, wyspecjalizowane firmy, a także zagraniczni inwestorzy – komentuje nowojorska agencja informacyjna. 

Jak informuje Dow Jones Newswires, przy wejściu na polski rynek Three Gorges będzie korzystał z doradztwa ekspertów portugalskiego banku Espirito Santo, który doradzał Chińczykom podczas zakupu udziałów w EDP Renovaveis. 

Według agencji informacyjnej, które powołuje się na przedstawicieli banku Espirito Santo, pierwsze przejęcia podmiotów w polskiej branży OZE przez chińskich inwestorów mogą nastąpić już na początku przyszłego roku.

Zainteresowanie polskimi firmami ze strony chińskich inwestorów potwierdził dzisiaj Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta, który poinformował też, że jeszcze w tym miesiącu w Szanghaju zostanie oficjalnie zainaugurowana praca Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej. 
gramwzielone.pl