Przyznano kolejne dotacje na OZE na Podlasiu

Przyznano kolejne dotacje na OZE na Podlasiu
Fot. Conergy

Kolejne projekty, dzięki którym będzie można produkować energię odnawialną na własne potrzeby, zostały zatwierdzone do unijnego dofinansowania przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

Jak informuje Zarząd Województwa Podlaskiego, chodzi o pięć projektów wybranych do dofinansowania w ubiegłorocznym konkursie z działania 5.1. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Ich łączna wartość wynosi 2,9 mln zł, a przyznane dotacje sięgają 1,2 mln zł.

Unijne fundusze z podlaskiego RPO trafią do Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach, które wybuduje małą elektrownię wodną i elektrownię fotowoltaiczną. Obie instalacje zostaną podłączone do sieci elektroenergetycznej i będą zasilać w energię stację uzdatniania wody w Siemiatyczach. Łączna moc elektryczna wyniesie 39 kW, zaś planowana produkcja energii sięgnie według prognoz ok. 59 MWh w skali roku. Wartość tego projektu to prawie 912 tys. zł, a unijne dofinansowanie to 185,3 tys. zł.

REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne pojawią się ponadto na dwóch budynkach stacji uzdatniania wody w miejscowościach Wierzbowina i Nowe Piekuty. Energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 79,56 kW będzie zasilać oba obiekty. Gmina Nowe Piekuty ma otrzymać na ten cel ponad 356 tys. zł z RPOWP przy całkowitej wartość inwestycji na poziomie 548 tys. zł.

Z dotacji na OZE skorzystają również przedsiębiorstwa. Panele fotowoltaiczne będą wytwarzać prąd na potrzeby Campu Serwy. Tę inwestycję o wartości 239 tys. i przy dofinansowaniu 123,4 tys. zł zrealizuje firma Chris Turystyka.

Z kolei firma MIM Marek Sulejta zamontuje instalację fotowoltaiczną, która zostanie podłączona do sieci energetycznej i będzie zasilać jej budynek. Koszt projektu to 229 tys. zł, a dotacja ma pokryć 158,3 tys. zł z tej kwoty.

REKLAMA

Piąty beneficjent – firma Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Zdzisław Jankowski z Suwałk – ma otrzymać 418,7 tys. zł, przy wartości inwestycji rzędu 936,3 tys. zł, które przeznaczy na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych mających zasilać w energię cieplną i elektryczną budynki usługowe w miejscowości Gulbieniszki.

Zarząd Województwa Podlaskiego dodaje, że poprzednio dotacje na tego typu przedsięwzięcia zostały przyznane firmom Jazon, Kolnex, Kart, Stelmet, Sicar i Arka-Druk oraz Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W tym miesiącu władze woj. podlaskiego poinformowały, że Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie części dotacji – 24,5 mln euro – w ramach budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 na działania związane z energetyką słoneczną.

Więcej o konkursach na unijne dofinansowanie na odnawialne źródła energii w woj. podlaskim w artykule: Więcej dotacji na fotowoltaikę i kolektory na Podlasiu.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.