Dotacje dla prosumentów w Warszawie. Znowu można składać wnioski

Dotacje dla prosumentów w Warszawie. Znowu można składać wnioski
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Kolegium Episkopatu Polski. Fot. Columbus Energy SA.

Urząd miasta st. Warszawy rozpoczyna kolejny nabór wniosków na dofinansowanie proekologicznych inwestycji realizowanych przez mieszkańców stolicy. Możliwe jest pozyskanie dotacji m.in. na odnawialne źródła energii, które jak pokazał poprzedni nabór wniosków cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców stolicy.

Program dotacyjny dla mieszkańców, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii, jest prowadzony w stolicy od 2012 roku i – co pokazał ostatni nabór prowadzony w 2017 r. i na początku 2018 r. – cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy.

Dofinansowanie jest przyznawane osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, a także jednostkom sektora finansów publicznych, będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

REKLAMA

Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych wysokość dotacji ustalono na 40 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej.

Maksymalna wysokość dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych nie może przekroczyć 15 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także 40 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku zakupu i montażu pomp ciepła maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 40 tys. zł, a w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dotacja nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

W 2016 roku z udziałem miejskich dotacji zrealizowano 170 takich projektów, w ubiegłym roku było ich już 546. W tym roku w naborze prowadzonym do końca marca wniosków złożono 785, a miasto Warszawa wesprze ich realizację kwotą blisko 10,8 mln zł.

W ramach ostatniego naboru złożono 666 wniosków dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych – łącznie wsparcie dla nich wyniesie ponad 8,1 mln zł. Najwięcej zostanie zainstalowanych w Wawrze, gdzie fotowoltaika ma docelowo pojawić się na 198 nieruchomościach. Na Białołęce panele będą montowane na 115 domach, a na Ursynowie na 67.

Miasto Warszawa w ramach ostatniego naboru wesprze również mieszkańców, którzy chcą zainstalować u siebie pompy ciepła – zostanie zrealizowanych 100 takich projektów, a łączne na dofinansowanie tych inwestycji zarezerwowano 2,5 mln złotych. Najwięcej pomp ciepła pojawi się w Wawrze (34), a także na Białołęce (22) i w Wilanowie (13).

REKLAMA

Dzięki ostatniemu naborowi z dotacjami zrealizowanych zostanie również 16 inwestycji dotyczących instalacji kolektorów słonecznych. Środki przeznaczone na wsparcie tych inwestycji to blisko 131 tys. zł.

Warszawiacy dodatkowo zrealizują z dofinansowaniem trzy instalacje hybrydowe wykorzystujące np. wiatrak i panele fotowoltaiczne. Miasto wesprze takie inwestycje kwotą ponad 64 tys. zł.

W ubiegłym roku stołeczny magistrat wypłacił mieszkańcom blisko 11,1 mln zł dotacji. Środki te miały wesprzeć realizację 1460 inwestycji, z czego 279 związanych było z likwidacją pieców opalanych węglem, a 546 z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Urzędnicy m.st. Warszawy wyliczają, że od 2012 roku w stolicy udzielono na odnawialne źródła energii 980 dotacji, z czego w ubiegłym roku 546. Łączna kwota wsparcia przyznanego na ten cel przekroczyła 12,7 mln zł.

Kolejną okazję do pozyskania dotacji na domową instalację OZE mieszkańcy Warszawy będą mieć w ramach naboru wniosków, który rozpoczął się wczoraj. Regulamin aktualnej wersji programu nie uległ zmianie w stosunku do poprzednich edycji. Wniosek warto złożyć jak najszybciej, bowiem o terminie przyznania dotacji będzie decydować kolejność jego przyjęcia.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.