EREC: czerwona kartka dla gospodarza Euro 2012 za blokowanie Energy Roadmap 2050

EREC: czerwona kartka dla gospodarza Euro 2012 za blokowanie Energy Roadmap 2050
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}European Renewable Energy Council (EREC) skrytykował Polskę za blokowanie unijnych planów w zakresie rozwoju rynku energetycznego Unii. 

Jak informuje EREC w swoim komunikacie, gospodarzowi Euro 2012 – Polsce – należy się czerwona kartka za blokowanie rozwoju unijnej strategii energetycznej tzw. Energy Roadmap 2050, która ma na celu wprowadzenie nowych standardów w zakresie gospodarki niskoemisyjnej. 

REKLAMA

Stanowisko EREC jest efektem zablokowania przez Polskę 15 czerwca przyjęcia założeń do nowej strategii energetycznej UE  podczas spotkania unijnych Ministrów Transportu, Telekomunikacji i Energii. Jednym z celów Komisji Europejskiej w zakresie Energy Roadmap 2050 jest znaczące zwiększenie obowiązkowego udziału zielonej energii w miksie energetycznym krajów Wspólnoty do roku 2030. 

REKLAMA

– 26 krajów członkowskich jest gotowych na rozwój europejskiej gospodarki, handlu i badań w kierunku celów roku 2050, jednak wspólne plany blokuje Polska, zagrażając w ten sposób inwestorom. Mimo wszystko, Europa musi przyjąć wiażące cele na rok 2030 w zakresie energetyki odnawialnej – komentuje Josche Muth, sekretarz generalny European Renewable Energy Council. – Polska robi świetną robotę jako gospodarz Euro 2012, ale zasługuje na czerwoną kartkę blokując prace nad Energy Roadmap 2050. Żeby osiągnąć cele w zakresie energetyki i środowiska, Europa potrzebuje gry zespołowej – dodaje Muth. 
gr