Taryfy po nowemu. ME zmienia rozporządzenie

Taryfy po nowemu. ME zmienia rozporządzenie
ashleigh290, flickr cc

Ministerstwo Energii zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Największe firmy energochłonne dostaną na nowych zasadach zniżki w opłacie jakościowej. To odbije się nieznacznie na rachunkach gospodarstw domowych.

Taryfy za energię elektryczną to gorący temat przed końcem roku. Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej na giełdzie coraz głośniej mówi się o rekompensatach, które złagodziłyby wzrost cen dla najbardziej wrażliwych odbiorców końcowych.

Opłata jakościowa liczona inaczej

REKLAMA

Zmiana rozporządzenia ws. kalkulacji taryf ulży w rachunkach największych 34 firm energochłonnych. Jednocześnie rachunki gospodarstw domowych wzrosną o około 2,5 zł rocznie. Jak czytamy w uzasadnieniu, obciążenia nałożone na przemysł energochłonny mogą mieć istotny wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce. Wskazano, że po uwzględnieniu dodatkowych opłat oraz przyznanych upustów, energia dla przedsiębiorców w Polsce jest droższa niż np. we Francji czy Niemczech.

Teoretycznie preferencyjna stawka opłaty jakościowej dla przedsiębiorców energochłonnych wynosi 10 proc. nominalnej stawki. W praktyce skorzystanie z ulgi uzależnione jest od spełnienia bardzo ostrych kryteriów. W efekcie ulgową opłatą jakościową objęte jest mniej niż 1 proc. zużycia energii w kraju. Po zmianach w rozporządzeniu ilość ta wzrośnie dziesięciokrotnie do 13,11 TWh rocznie i obejmie 34 największych firm – wynika z projektu.

REKLAMA

Aby skorzystać z ulgi trzeba będzie spełnić trzy kryteria: prowadzić działalność w określonej branży (rozporządzenie wymienia kody PKD), zużywać rocznie ponad 100 GWh energii oraz mieć współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej powyżej 20 proc.

„Minimalny wzrost kosztów”

Teraz stawka opłaty jakościowej dla odbiorcy końcowego  wynosi 12,53 zł/MWh czyli 0,01253 zł/kWh. Zaproponowana zmiana spowoduje wzrost nominalnej stawki opłaty jakościowej o 9,5 proc. do poziomu 13,72 zł/MWh – czytamy w uzasadnieniu.

Zakładając średnie roczne zużycie gospodarstwa domowego na poziome 2,137 MWh, wprowadzenie nowych kryteriów ulgi w opłacie jakościowej spowoduje wzrost rocznego rachunku o 2,56 zł. Dzięki odpowiednio dobranym wartościom kryteriów, modyfikacja ulgi znacząco obniży koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych, jednocześnie powodując minimalny wzrost kosztów dla końcowych odbiorców – czytamy.

Nowelizacja wprowadza nowe zasady naliczania bonifikat w rachunkach. Kto na tym skorzysta? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl