Do rekompensat 1 mld zł dorzucą koncerny energetyczne

Do rekompensat 1 mld zł dorzucą koncerny energetyczne
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii przedstawiło wczoraj założenia rekompensat dla gospodarstw domowych i MŚP w związku z planowanymi na przyszły rok podwyżkami cen energii. Minister Krzysztof Tchórzewski zapewniał wczoraj, że rekompensaty to „odbudowa zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej”.

Ministerstwo Energii przedstawiło wczoraj założenia projektu ustawy, która wdroży program rekompensat dla odbiorców w związku z planowanym przyszłorocznym wzrostem cen energii.

Jak wcześniej informowała „Rzeczpospolita”, spółki obrotu miały wnioskować w Urzędzie Regulacji Energetyki o wzrost ceny energii dla gospodarstw domowych w przyszłym roku o 20-40 proc. URE może nie zgodzić się na tak wysoki wzrost, jednak z pewnością cena energii w taryfie G będzie wyższa.

REKLAMA

Z tego powodu z inicjatywą programu rekompensat wyszło Ministerstwo Energii. Skorzystać ma nie tylko około 15 mln gospodarstw domowych, ale także małe i średnie firmy, a ponadto inni odbiorcy – m.in. hospicja, domy opieki społecznej, akademiki czy internaty.

– Będzie on obejmował m.in. gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Program zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to ok. 4-5 mld zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych – powiedział wczoraj minister Tchórzewski.

Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r. Na razie nie przewiduje się ich kontynuowania na kolejny rok.

REKLAMA

W przypadku gospodarstw domowych i MŚP przewiduje się inny mechanizm dystrybucji rekompensat. W przypadku odbiorców korzystających z taryfy G rozliczenie rekompensaty ma się odbywać między spółką obrotu, Zarządcą Rozliczeń oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie przelewać rekompensatę na konto sprzedawcy energii. Rekompensaty mają pojawić się na rachunkach gospodarstw domowych od kwietnia 2019 r.

Firmy będą musiały wysłać wniosek o rekompensatę wraz z fakturą zawierającą rzeczywiste zużycie energii. Dopiero na tej podstawie mają otrzymywać rekompensatę w formie przelewu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze wnioski MŚP będą mogły składać w kwietniu przyszłego roku.

– Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensata naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię. Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – mówił minister Tchórzewski.

Rekompensaty mają być finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, z budżetu państwa, ale także z wpływów od koncernów energetycznych, które posiadają aktywa wytwórcze energii elektrycznej o mocy powyżej 1 GW, a także mają ponad 1 mln klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej. Koncerny mają dorzucić w sumie 1 mld zł.

Wczoraj ME wskazało też szacunku przyszłorocznej średniej ceny energii w taryfie dla gospodarstw domowych. O ile w tym roku ta cena miała wynosić przeciętnie 242,2 zł/MWh, to w przyszłym ma wzrosnąć do średniego poziomu 302 zł/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.