Emilewicz: przedsiębiorcy zyskają status prosumentów

Emilewicz: przedsiębiorcy zyskają status prosumentów
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Na razie przedsiębiorcy posiadający mikroinstalacje nie są objęci zawartą w ustawie o OZE definicją prosumenta. Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zapowiada, że to ma się zmienić za sprawą programu Energia Plus. Założenia tego programu ma zaprezentować w niedzielę partia Porozumienie, której wiceszefową jest Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz zapewniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Energia Plus i wspierana w ramach tego programu instalacja odnawialnych źródeł energii przyczyni się do obniżenia kosztów energii u odbiorców końcowych.

Beneficjentem tego programu mają stać się nie tylko gospodarstwa domowe, ale także samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które zostaną objęte wpisaną do ustawy o odnawialnych źródłach energii definicją prosumenta.

REKLAMA

W ramach dotychczasowych regulacji wpisanych do ustawy o OZE przedsiębiorcy będący producentami energii w mikroinstalacjach nie mogą korzystać z systemu rozliczeń w postaci tzw. opustów, którym objęte są choćby gospodarstwa domowe produkujące energię i oddające do sieci nieskonsumowane nadwyżki.

Produkcja energii w takich instalacjach przez przedsiębiorców rozliczana jest inaczej – na zasadzie wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci liczonego jako średnia cena energii elektrycznej z rynku hurtowego z ostatniego kwartału.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała ponadto w rozmowie z PAP wdrożenie mechanizmów finansowania inwestycji w małe instalacje OZE, sygnalizując, że te mechanizmy nie będą polegać na dotacjach, ale na finansowaniu zwrotnym.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mówią nam, że nie potrzebują dotacji, oni dzisiaj potrzebują instrumentu zwrotnego, długoterminowego, czy to produktu bankowego kredytowego, ale także leasingu, który pozwoli im stosunkowo tanio taką instalację u siebie zainstalować i ją eksploatować – Polska Agencja Prasowa cytuje wiceszefową partii Porozumienie.

Przeprocedowanie pakietu zmian legislacyjnych, które złożą się na program Energia Plus, minister przedsiębiorczości zapowiada jeszcze w 2019 r.

Szczegóły nowego programu partia Porozumienie ma zaprezentować w niedzielę.

Wcześniej, podczas grudniowej Konwencji Zjednoczonej Prawicy, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a jednocześnie szef partii Porozumienie, Jarosław Gowin, zapowiedział, że wdrożenie programu Energia Plus będzie skutkować uruchomieniem nawet 5 mln prosumenckich instalacji OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.