Włosi chcą podwoić moc wiatraków i potroić moc PV

Włosi chcą podwoić moc wiatraków i potroić moc PV
Premier Włoch Giuseppe Conte. Fot. flickr cc/G20 Argentina

Włoski rząd chce w kolejnej dekadzie mocno zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii szczególnie w fotowoltaice, w przypadku której Włosi już teraz mają drugi po Niemczech, największy zainstalowany potencjał w Europie. Teraz Rzym przedstawił plan aukcji dla OZE, które chce przeprowadzić w najbliższych latach.

Kilka tygodniu temu rząd Giuseppe Conte wysłał do Komisji Europejskiej projekt krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Projekty takich planów zgodnie z nową unijną strategią energetyczną i przyjętym w grudniu unijnym rozporządzeniem o zarządzaniu unią energetyczną kraje UE miały wysłać do Komisji Europejskiej do końca 2018 r. Finalne wersje planów mają zostać zaakceptowane do końca tego roku.

Do dokumentu przygotowanego przez Włochy wpisano cel 30-procentowego udziału źródeł odnawialnych w krajowym miksie energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do roku 2030, z czego udział OZE w elektroenergetyce ma wynosić 55 proc., w ciepłownictwie 33 proc., a w transporcie 21,6 proc.

REKLAMA

Tymczasem według Eurostatu udział energetyki odnawialnej we włoskim miksie konsumowanej energii wyniósł w 2016 roku 17,4 proc. wobec celu na 2020 r. wynoszącego 17 proc.

Strategia energetyczna przygotowana przez rząd Conte zakłada, że do 2030 roku generacja z zainstalowanych we Włoszech elektrowni fotowoltaicznych wzrośnie ponad trzykrotnie, do poziomu 74 TWh, a z elektrowni wiatrowych ponad dwukrotnie – do 40 TWh.

Jak wynika z ostatniego raportu włoskiego operatora systemu przesyłowego Terna, w okresie od stycznia do listopada 2018 r. we Włoszech wyprodukowano w sumie ok. 256,9 TWh energii elektrycznej, w tym na elektrownie wodne przypadło 45,6 TWh (wzrost o 30 proc. r/r), na fotowoltaikę 21,9 TWh (-5 proc.), a na elektrownie wiatrowe 15,4 TWh (+0,7 proc.). Dominujący udział w produkcji energii miały nadal elektrownie termalne, z których wyprodukowano 168,6 TWh (-7,5 proc.).

Produkcję energii z węgla Włosi mają zakończyć całkowicie do roku 2025.

REKLAMA

Pora na aukcje

Teraz Rzym skierował do oceny Komisji Europejskiej projekt dekretu dotyczącego aukcji dla odnawialnych źródeł energii, których przeprowadzenie zaplanowano do roku 2021. W tym czasie zaplanowano aukcje, które mają skutkować uruchomieniem OZE o całkowitej mocy 5,61 GW.

W pierwszej rundzie aukcji dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej zaplanowano objęcie rządowymi gwarancjami sprzedaży energii elektrowni o mocy po 500 MW, w kolejnych trzech rundach aukcji gwarancje sprzedaży energii mają objąć wiatraki i fotowoltaikę o mocy po 700 MW, a w ostatnich trzech rundach udostępnione ma być po 800 MW.

Rzym chce także przeprowadzić aukcje dla grupy instalacji obejmujących elektrownie wodne, geotermalne i biogazowe łącznie na 110 MW, a ponadto przewidziano siedem aukcji dla projektów zakładających wymianę starszych elektrowni OZE na nowe maszyny, w ramach tzw. repoweringu, na łączną moc 620 MW.

Jednak rząd Giuseppe Conte w najbliższych trzech latach nie chce skupiać swoich działań w obszarze energetyki odnawialnej tylko na publicznych gwarancjach sprzedaży energii przyznawanych w drodze aukcji. W planie jest też utworzenie platformy mającej promować komercyjne, wieloletnie umowy na zakup energii odnawialnej – jako rynkowego mechanizmu przyczyniającego się do podejmowania inwestycji na rynku OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.