Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak o perspektywach energetyki geotermalnej

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak o perspektywach energetyki geotermalnej
Jennie Faber, flicr cc-by-2.0

{więcej}W środę 19 września doszło do spotkania przedstawicieli rządów Polski i Islandii. Głównym tematem rozmów były możliwości wykorzystania energetyki termalnej w Polsce. 

Poniżej prezentujemy komunikat Ministerstwa Gospodarki:

– Energia geotermalna to jedno z najbardziej perspektywicznych odnawialnych źródeł energii na świecie. Liczę, że również nam uda się wykorzystać zasoby tego surowca – powiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak otwierając Polsko-Islandzką konferencję nt. współpracy w zakresie geotermii. Spotkanie odbyło się 19 września 2012 r. w MG.

REKLAMA

Wiceminister Kasprzak podkreślił, że światowe prognozy dotyczące wykorzystania geotermii wskazują na coraz większe zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. – Przemawiają za tym nie tylko względy ekologiczne ale przede wszystkim możliwość uniezależnienia od importowanych paliw – powiedział. Dodał, że Islandia jest tego dobrym przykładem.

REKLAMA

Wiceminister przypomniał, że we wrześniu 2011 r. zostało podpisane porozumienie między polskim i islandzkim rządem dotyczące współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii. – Dzisiejsze spotkanie ekspertów obu krajów to kolejny etap wymiany wiedzy doświadczeń w tym zakresie – zaznaczył.

Ambasador Islandii w Polsce Gunnar Snorri Gunnarson potwierdził, że wykorzystanie surowców naturalnych ma znaczący wpływ nie tylko na sytuację gospodarczą kraju, ale także na codzienne życie jego mieszkańców. – Prawie w każdej miejscowości usytuowane są źródła geotermalne, które praktycznie w pełni pokrywają nasze zapotrzebowanie na energię. – wyjaśnił. – Polska posiada również znaczące zasoby tego surowca, chętnie podzielimy się doświadczeniami w zakresie jego wykorzystania – dodał.

Polsko-Islandzka konferencja nt. współpracy w zakresie geotermii została zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Przemysłu, Energetyki i Turystyki Islandii, Promote Iceland oraz Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, nauki oraz przedsiębiorcy zainteresowani wykorzystaniem geotermalnych źródeł energii.
źródło: Ministerstwo Gospodarki