Niższa wycena akcji Tauronu. Przez ustawę o OZE

Niższa wycena akcji Tauronu. Przez ustawę o OZE
foto: RWE press

{więcej}Analitycy Domu Maklerskiego DM PKO BP obniżyli wycenę akcji koncernu energetycznego Tauron. Powodem są niskie ceny energii oraz plany wprowadzenia w życie nowej ustawy o OZE. 

REKLAMA

– W przypadku Tauronu spadek cen energii w połączeniu z niekorzystnymi zmianami legislacyjnymi zawartymi w ustawie o OZE oraz z zakończeniem wsparcia segmentu wytwarzania przez KDT będzie miał szczególnie negatywny wpływ na poziom przepływów gotówkowych pozostających do dyspozycji spółki. Ma to szczególne znaczenie ze względu na plany inwestycyjne spółki, które będą prawdopodobnie musiały zostać zmodyfikowane – napisał w komentarzu DM PKO BP. 

Na wprowadzeniu w życie nowej ustawy o OZE, zawierającego nowy system wsparcia dla producentów zielonej energii – niekorzystny w porównaniu do obecnego – dla producentów energii w technologii współspalania – stracić mogą zwłaszcza polskie koncerny energeytczne, która w ostatnich latach dostosowywały swoje kotly do współspalania biomasy. Produkowana w ten sposób energia jest zgodnie z obecnie obowiązującym systemem wsparcia dla OZE traktowana na równi z innymi rodzajami zielonych elektrowni, a inwestycje w zakresie współspalania cechują się dzięki temu dużą opłacalnością. Nowa ustawa o OZE, która ma wejśc w życie w przyszłym roku, znacząco ograniczy jednak dopłaty do produkcji energii w technologii współspalania, likwidując je ostatecznie w roku 2020. 
gramwzielone.pl

REKLAMA