Janusz Piechociński nowym ministrem gospodarki

Janusz Piechociński nowym ministrem gospodarki
Janusz Piechociński, foto: psl.pl

{więcej}Dwa tygodnie po zwolnieniu stanowiska ministra gospodarki przez Waldemara Pawlaka, jego funkcję objął zastępujacy go również na stanowisku szefa PSL Janusz Piechociński. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że nowym ministrem gospodarki i wicepremierem zostanie Janusz Piechociński, który dwa tygodnie temu objął funkcję prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmiana na stanowisku szefa PSL była też powodem ustąpienia ze stanowiska ministra gospodarki wcześniejszego szefa PSL – Waldemara Pawlaka.

REKLAMA

Janusz Piechociński już po wyborze na szefa PSL proponował Waldemarowi Pawlakowi utrzymanie funkcji szefa resortu gospodarki, co może sugerować, że nowy minister nie będzie zmieniać dotychczasowego kierunku w pracach MG i będzie kontynuować rozpoczęte wcześniej zadania m.in. w zakresie pakietu ustaw energetycznych. 

REKLAMA

Nowy minister gospodarki staje przed wyzwaniem jak najszybszego przeforsowania przez rząd pakietu ustaw energetycznych, co umożliwi realizację dalszej ścieżki legislacyjnej. Ministerstwo Gospodarki będzie musiało zmierzyć się w tym zakresie z przeciwnym zdaniem innych resortów – jak na przykład w kwestii zawartej w ustawie o OZE propozycji ograniczenia wsparcia dla współspalania, czemu sprzeciwia się resort skarbu. 

Jak poinformowała wczoraj Newseria, opóźnienia we wdrożeniu dyrektyw energetycznych do polskiego prawa – co ma nastąpić poprzez przyjęcie ustaw energetycznych, w tym ustawy o OZE – mogą kosztować Polskę nawet 1 mln euro dziennie w postaci kar za zwłokę w implementacji dyrektyw, które może nałożyć na nasz kraj Europejski Trybunał Sprawiedliwości na wniosek Komisji Europejskiej. 
gramwzielone.pl