Gmina Lubin chce przyciągnąć inwestorów z branży odnawialnych źródeł energii

Gmina Lubin chce przyciągnąć inwestorów z branży odnawialnych źródeł energii
foto: MattJP, flcikr cc-by-2.0

{więcej}Dolnośląska gmina Lubin przystąpi do projektu „Green Twinning” i otworzy się na rozwój na jej terenie odnawialnych źródeł energii. 

Jak do tej pory Lubin inwestował już w technologie związane z OZE – w tym w instalacje solarne czy energooszczędne oświetlenie bazujące na wykorzystaniu energii słonecznej z systemów fotowoltaicznych. Przystąpienie do międzynarodowego projektu „Green Twinning” ma jeszcze bardziej zwiększyć zaangażowanie dolnośląskiej gminy w energooszczędne i odnawialne rozwiązania.

REKLAMA

Władze gminy prowadzą działania mające na celu zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić deweloperom z branży OZE rozwój swoich projektów. Gminie zależy m.in. na przyciągnięciu deweloperów farm wiatrowych. Badania wietrzności przeprowadzone na jej terenie potwierdziły, że w regionie Lubina panują sprzyjające warunki do rozwoju energetyki wiatrowej, a władze gminy zbierają już wnioski od rolników, którzy chcą oddać swoje ziemie w dzierżawę pod elektrownie wiatrowe. – W sumie chodzi o kilkadziesiąt takich siłowni. Został już przeprowadzony audyt wiatru i okazało się, że wskaźniki są nawet lepsze od wymaganych – Polska Agencja Prasowa cytuje wójta gminy Lubin Irenę Rogowską. 

REKLAMA

Na wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju OZE z innymi europejskimi gminami pozwoli Lubinowi udział w projekcie „Green Twinnings”, którego realizacja ma się rozpocząć w marcu przyszłego roku, a którego koordynatorem w Polsce będzie Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” 
gramwzielone.pl