"RZ": OZE ma problem ze spłacaniem kredytów, banki nie chcą finansować nowych inwestycji

"RZ": OZE ma problem ze spłacaniem kredytów, banki nie chcą finansować nowych inwestycji
Jfz, wikimedia flickr cc-by-2.0

{więcej}Inwstorzy, którzy w ostatnich latach uruchomili w naszym kraju odnawialne źródła energii, mają coraz większe problemy ze spłatą zaciągniętych na nie kredytów. 

Jak informuje „Rzeczpospolita”, dla wielu właścicieli OZE sytuacja wynikająca ze spadku giełdowej ceny zielonych certyfikatów zrobiła się na tyle trudna, że mają oni realne problemy ze spłatą zaciągniętych kredytów, a wobec obecnych problemów i niepewności w sektorze zielonej energii banki nie chcą rozmawiać o finansowaniu nowych przedsięwzięć. 

REKLAMA

– Mamy gotowe projekty o łącznej mocy 80 MW za ok. 0,5 mld zł, ale banki nie są przychylne finansowaniu. Istniejące inwestycje też są zagrożone, bo raz czy drugi można z bankiem rozmawiać o przesunięciu płatności, jednak nie może to być stan długoterminowy. Od jednego z kontrahentów, któremu sprzedajemy zielone certyfikaty, mamy już propozycję renegocjacji umowy długoterminowej w związku ze spadkiem cen i albo zgodzimy się na to, albo będzie ona wypowiedziana (…) Dajemy sobie 1,5 roku aby sprawdzić, co będzie się działo w branży w Polsce. Nie wyprzedajemy na razie portfela, ale rozglądamy się za bardziej interesującymi rynkami europejskimi – „RZ” cytuje Adama Pantkowskiego, prezesa dewelopera z branży wiatrowej Vortex Polska. 

REKLAMA

Trudną sytuację na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce potwierdzają bankowcy. – Mamy toczące się trzeci rok prace legislacyjne, kolejne zapowiedzi regulatorów o zaostrzeniu warunków inwestycyjnych, często później prostowane, przy braku konkretnych regulacji (…) – Obserwujemy też spadek zainteresowania inwestorów obszarem OZE w Polsce. Na pewno nie sprzyja to rozwojowi branży. A z racji zobowiązań międzynarodowych miało to być działanie strategiczne rządu w zakresie redukcji emisji CO2 – zauważa na łamach „RZ” Arkadiusz Lewicki, dyrektor ds. sektora publicznego w Związku Banków Polskich. 

W komentarzu do bieżącej sytuacji na rynku OZE, który „RZ” otrzymała z Ministerstwa Gospodarki, czytamy, że resort na bieżąco analizuje sytuację na rynku zielonych certyfikatów i podejmuje działania majace na celu wyjaśnienie przyczyn nadpodaży certyfikatów, a także „weryfikuje możliwość przeprowadzenia stabilizujących ten rynek działań”. 
gramwzielone.pl