Tauron: przez OZE podrożeje prąd

Tauron: przez OZE podrożeje prąd
Mess of Potage, flickr cc-by-2.0

Według Tauronu w przyszłym roku Polacy zapłacą za energię elektryczną o {więcej}5% więcej. Winowajcą wzrostu cen prądu mają być odnawialne źródła energii.

Z analizy przeprowadzonej przez spółkę Tauron Sprzedaż wynika, że wspieranie produkcji energii ze źródeł odnawialnych za pomocą systemu zielonych certyfikatów, których określoną ilość musza nabywać dystrybutorzy energii, w przyszłym roku zmusi ich do podniesienia cen energii elektrycznej o 5%.

Jak informuje wnp.pl, powołując się na raport Tauronu, w tym roku przez OZE koncerny energetyczne muszą dopłacać do 1 MWh energii średnio ok. 39,33 zł, natomiast w przyszłym roku będzie to już 41,26 zł.

REKLAMA
REKLAMA

– Na przewidywany wzrost kosztów wsparcia w wymienionej już kwocie około 1,92 zł na 1 MWh największy wpływ będzie miał wzrost kosztów wsparcia OZE, który szacunkowo wyniesie około 1 zł na 1 MWh. Koszty wspierania energetyki odnawialnej to największa pozycja w kosztach systemów wsparcia obciążających ceny prądu. W tym roku system dotowania OZE kosztuje około 28,59 zł w przeliczeniu na 1 MWh, a w przyszłym roku będzie to około 29,59 zł – informuje wnp.pl.

Tymczasem prezes Urzędu Regulacji Energetyki szacował niedawno, że w przyszłym roku ceny energii elektrycznej w Polsce wzrosną o 2%. Więcej na ten temat czytaj na Gramwzielone.pl w artykule: Ceny energii w 2012 roku lekko w górę

Czytaj też: Drastyczny wzrost cen energii 2013 roku?