130 mln euro unijnych funduszy na OZE i efektywność energetyczną

130 mln euro unijnych funduszy na OZE i efektywność energetyczną
foto: Images of Money, flickr cc-by-2.0

{więcej}Inwestorzy realizujący projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. podlaskiego w latach 2014-2020 będą mogli ubiegać się o unijne dofinansowanie z puli wynoszącej w sumie 130 mln euro. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, 40 mln euro z tej kwoty zostanie przeznaczone na inwestycje w odnawialne źródła energii, z których energia będzie trafiać do sieci energetycznej, natomiast 90 mln euro to pula unijnych środków na efektywność energetyczną, w tym na produkcję energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby. 

REKLAMA

PAP cytuje Daniela Górskiego z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, którego zdaniem dzięki tak ogromnej sumie, która w ramach unijnej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 trafi do woj. podlaskiego, region ten czeka w najbliższych latach „rewolucja energetyczna”. Wsparcie OZE i efektywności energetycznej jest zapisane w strategii rozwoju woj. podlaskiego. 

REKLAMA

W perspektywie budżetowej na lata 2007-2013 na projekty z zakresu OZE i efektywności energetycznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Podlasia do wykorzystania było około 20 mln euro. 

W rozwój OZE i poprawę efektywności energetycznej w woj. podlaskim chce się włączyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie dofinansowywać tworzenie przez gminy planów niskoemisyjnych, w których wskazane zostaną lokalne możliwości rozwoju energetyki odnawialnej w oparciu o dostępne zasoby. Dofinansowanie kosztów tworzenia gminnych planów niskoemisyjnych ze środków NFOŚiGW ma wynieść do 80%. 
gramwzielone.pl