Twój Ruch: przyjęcie progamu budowy elektrowni jądrowej bez konsultacji społecznych

Twój Ruch: przyjęcie progamu budowy elektrowni jądrowej bez konsultacji społecznych
foto: RWE press

{więcej}Rząd przyjął program energetyki jądrowej, który przewiduje m.in. ustalenie lokalizacji oraz wyłonienie dostawcy technologii dla pierwszej siłowni do końca 2016 roku. Budowa pierwszego bloku miałaby się zacząć w 2019 r., a zakończyć 2024 r.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Twój Ruch Janusza Palikota i Zielony Instytut, rzecznik TR Andrzej Rozenek zwracając się do premiera Donalda Tuska pytał kiedy i gdzie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrowni jądrowej. – Gdzie ta dyskusja się odbywała? Bo nikt w Polsce takiej dyskusji nie przeprowadził – podkreślił Rozenek (za PAP). 

Organizatorzy konferencji podkreślali, że decyzja o budowie elektrowni jądrowej została podjęta bez zgody społeczeństwa. Zdaniem TR ws. budowy elektrowni jądrowej najpierw powinny odbyć się konsultacje ekspertów wszystkich partii politycznych.

REKLAMA

Jak donosi PAP, Andrzej Rozenek sugerował nawet niejasne powiązania osób z polskiego rządu z francuskim koncernem energetycznym EDF. – Dyskusja między premierem, a znanym francuskim koncernem energetycznym wręcz wskazuje na to, że jest tu jakiś ukryty interes rządu w tej sprawie, być może konkretnych osób z rządu – mówił Rozenek, (za PAP).

REKLAMA

Rzecznik TR krytykował rząd, że ten do tej pory nie podejmował żadnych działań na rzecz poprawienia efektywności energetycznej w Polsce. Dodając jednocześnie, że praktycznie w całej Europie odchodzi się od energetyki jądrowej, stawiając na odnawialne, rozproszone źródła energii.

Natomiast przedstawiciel Zielonego Instytutu Dariusz Szwed mówił, że budowa elektrowni jądrowej to wyprowadzenie potężnego kapitału z polskiej gospodarki. Dodał również, że lokalne społeczności są zdecydowanie przeciwne budowie elektrowni jądrowej w ich okolicy.

Z kolei już po przyjęciu Polskiego Programu Energii Jądrowej wicepremier Janusz Piechociński mówił, że posiadanie własnego programu jądrowego jest naszą narodową powinnością. Minister gospodarki podkreślił, że Polska chce mieć własną energię jak najtańszym kosztem, bo to fundament konkurencyjności gospodarki. 

gramwzielone.pl