
Miliardowe wsparcie dla branży energochłonnej
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld zł) na wsparcie energochłonnych przedsiębiorstw, które borykają się z rosnącymi kosztami energii.
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld zł) na wsparcie energochłonnych przedsiębiorstw, które borykają się z rosnącymi kosztami energii.
Czy można jednoznacznie stwierdzić, że hurtowy rynek energii elektrycznej po 3 kwartałach 2023 r. Towarowej Giełdy Energii w Warszawie ma nowe oblicze? Aby w pełni odpowiedzieć na powyższe pytanie, musimy prześledzić, to co działo się w 3 kwartałach bieżącego roku w stosunku do 2022 r...
Energa-Operator zapowiada, że do 2026 r. wszyscy jej klienci zostaną objęci systemem liczników zdalnego odczytu (LZO). Spółka właśnie rozstrzygnęła jeden z największych przetargów na ich dostawę.
Czołowy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych dostarczy zieloną energię dla Orange Polska w latach 2024-2034. Długoterminowy kontrakt cPPA na dostawę energii z farm fotowoltaicznych zapewni około 60 GWh rocznie.
W Opolu wystartował program dekarbonizacji SET_HEAT. Jedyną polską spółką ciepłowniczą zakwalifikowaną do udziału w tym unijnym programie jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Oprócz niej wśród 12 członków konsorcjum są jeszcze trzy polskie podmioty. Reszta to partnerzy z Danii, Chorwacji, Rumunii i Litwy.
Zakończył się drugi tegoroczny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP). Przeznaczone do rozdysponowania 17 mld zł pozostało w puli.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe kilka lat temu uruchomiła na zarządzanych przez siebie budynkach największą miejską elektrownię słoneczną w Polsce. Teraz wykonano kolejny krok w celu zmniejszenia kosztów energii...
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił kolejne aukcje dla inwestorów planujących produkcję energii odnawialnej. Aukcje odbędą się już w przyszłym miesiącu, a inwestorzy będą mogli w nich zakontraktować sprzedaż energii wartą w sumie ponad 40 mld zł.
IFESTOS będzie jednym z największych projektów wychwytywania dwutlenku węgla w Europie. Jego realizacji podejmie się Titan Group, który wykorzysta wsparcie finansowe od Komisji Europejskiej.
Wprowadzone źle skonstruowane przepisy mogą popsuć dobrze działający rynek wirtualnych umów PPA, a przyjęte rozwiązania dotyczące linii bezpośredniej mogą spowodować ich nieefektywność w praktyce – takie jest zdanie przedstawiciela PSEW...
Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kontrole w zakresie wykonania przez sprzedawców energii obowiązku umorzenia zielonych i błękitnych certyfikatów lub uiszczenia opłaty zastępczej. Kontrola dotyczy wykonania tzw. obowiązku OZE za lata 2021-2022.
W niemieckiej aukcji dla projektów OZE z elementem innowacyjności złożono oferty o mocy prawie dwukrotnie przekraczającej wolumen przewidziany do wsparcia. Wszystkie wnioski dotyczyły fotowoltaiki połączonej z magazynowaniem energii.
W drugiej połowie września Komisja Europejska zaktualizowała listę projektów transgranicznych, które otrzymają dotację w ramach CEF Energy. Do króciutkiej listy obejmującej m.in. inwestycję w Zgorzelcu i Goerlitz doszły dwa projekty estońskie.
Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER.
Wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Większość zawartych w niej przepisów obowiązuję od początku tego miesiąca.