Rząd: dodatkowe kilkaset mln zł na walkę ze smogiem

Rząd: dodatkowe kilkaset mln zł na walkę ze smogiem
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera, flickr cc

Na zorganizowanej przez rząd konferencji „Jak rozwiązać problem smogu”, która odbyła się dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, wicepremier Morawiecki zapowiedział zwiększenie zaangażowania w działania antysmogowe. Zapowiedzi wyglądają interesująco komentuje Polski Alarm Smogowy, zaznaczając jednak, że z dotychczasowych zapowiedzi rządu w tej sprawie jak na razie niewiele wynikło. 

Dla mnie problem smogu jest problemem fundamentalnie ważnym i będziemy się starali z nim zmierzyć z waszą pomocą. Wierzę, że za rok, za dwa będziemy w innym miejscu niż dzisiaj – minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zadeklarował dzisiaj podczas zorganizowanej przez rząd konferencji na temat problemu smogu.

Wicepremier zwrócił uwagę, że rząd ocenia problem zanieczyszczenia powietrza pod kątem „społecznym, gospodarczym i politycznym”. Zaznaczył, że jest to problem społeczny związany z ubóstwem energetycznym.

REKLAMA

Zdajemy sobie sprawę z tego, że są ludzie, których nie stać na wymianę kotłów, których nie stać na paliwo o przyzwoitej jakości. Dlatego mam do zakomunikowania dobrą wiadomość. Środki z eliminacji toreb foliowych przeznaczymy na dopłaty dla ludzi, których nie stać na wymianę kotła – powiedział minister Morawiecki zapewniając, że w najbliższych latach na ten cel zostanie przeznaczonych kilkaset milionów złotych.

Fundusze na ten cel mają zostać oznaczone w budżecie i posłużą do zmniejszenia dystansu, który nas dzieli od najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza oraz do zmniejszenia ubóstwa energetycznego

REKLAMA

Rząd zapowiada, że w najbliższym czasie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdzi zmiany dotyczące funduszy na dopłaty do wymiany kotłów i położy nacisk na wysoką jakość węgla.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w swoim wystąpieniu wprowadzenie norm jakości węgla wraz ze szczelnym systemem kontroli do końca tego roku.

Rząd zapowiada również podjęcie działań zmniejszających zanieczyszczenie powietrza przez transport drogowy. Podjęto rozmowy z samorządami, gdzie uzgodniono subsydiowanie wymiany części floty autobusowej na autobusy elektryczne. Zdaniem resortu rozwoju, z 11 tys. autobusów jeżdżących po polskich drogach około tysiąca w ciągu najbliższych paru lat zostanie wymienionych na elektryczne.

Zapowiedzi wyglądają interesująco – komentuje Polski Alarm Smogowy, zaznaczając jednak, że dotychczas na 14 rekomendacji rządowych, ogłoszonych przez rząd na początku stycznia br., do dziś zrealizowano zaledwie jedną. Chodzi o wprowadzone ostatnio rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie norm emisyjnych dla kotłów.

Widzę dużą determinację ministra Morawieckiego, który dostrzega problem i proponuje sposoby jego rozwiązania. Liczymy na to, że ta dynamika, którą dostrzegamy, nie ulegnie osłabieniu i że udzieli się innym ministerstwom – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

red. gramwzielone.pl