10 mln dotacji na autobusy wodorowe i stacje ładowania elektryków dla Świdnika

10 mln dotacji na autobusy wodorowe i stacje ładowania elektryków dla Świdnika
Autobus wodorowy, źródło: Solaris

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przekaże Świdnikowi 10 mln zł dotacji i preferencyjnych pożyczek na zakup autobusów wodorowych oraz na budowę ogólnodostępnej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystko to w ramach programu Zielony Transport Publiczny, wspierającego upowszechnianie w Polsce ekologicznej, zeroemisyjnej komunikacji miejskiej.

Zasadniczym celem programu Zielony Transport Publiczny (ZTP) jest zmniejszenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie zbiorowym, poprawa jakości powietrza, promowanie „zielonej” mobilności wśród mieszkańców, a przez to wpływanie na rozwój gospodarczy i społeczny miast.

Program ZTP ma szczególne znaczenie dla mniejszych i średnich ośrodków miejskich, takich jak Świdnik, w których skala inwestycji infrastrukturalnych oraz mobilność mieszkańców nie ma takiej dynamiki, jak w wielkich aglomeracjach.

REKLAMA

Trzy autobusy zasilane wodorem

Za przyznane dofinansowanie miasto zakupi 3 autobusy o napędzie wodorowym. Mają to być zeroemisyjne pojazdy zasilane z ogniw paliwowych (kat. M3 – FCEV), w których układem napędowym będzie ogniwo wodorowe o mocy około 70 kW. Autobusy o przybliżonych wymiarach 12 metrów długości i 2,5 metra szerokości będą niskopodłogowe i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planuje się, że nowoczesne, ekologiczne pojazdy w ciągu roku będą miały około 158 tys. przebiegu.

Efektem ekologicznym ich użytkowania ma być zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (148,96246 ton/rok) oraz ograniczenie emisji tlenków azotu (0,094371 ton/rok) i pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (0,00036 ton/rok).

Całkowity koszt projektu pn. „Zakup zeroemisyjnych autobusów wodorowych dla Gminy Miejskiej Świdnik” wynosi ponad 11,4 mln zł, z czego ponad 9 mln zł będzie pochodzić z dofinansowania przekazanego miastu przez NFOŚiGW. Na kwotę wsparcia finansowego złoży się prawie 7 mln zł bezzwrotnej dotacji oraz przeszło 2,3 mln zł pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Powstanie 6 stacji ładowania „elektryków”

REKLAMA

Poza wsparciem zakupu ekologicznych autobusów wodorowych na potrzeby komunikacji zbiorowej, jednocześnie przekazujemy dotację na budowę w mieście sieci punktów ładowania samochodów o napędzie elektrycznym, co będzie dodatkowym czynnikiem upowszechniania w Świdniku transportu zeroemisyjnego – podsumowuje wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek.

Proekologiczna inwestycja pod hasłem „Budowa ogólnodostępnej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w Gminie Miejskiej Świdnik”, warta prawie 1,6 mln zł, zostanie zasilona przez NFOŚiGW dotacją w wysokości ponad 579 tys. zł pochodzących z innego programu, nakierowanego na wspieranie budowy urządzeń do ładowania „elektryków” oraz tankowania wodoru.

Projekt przewiduje utworzenie w Świdniku 6 ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy 72 kW, w których znajdą się po dwa punkty ładowania. Głównym celem tej inwestycji jest promocja elektromobilności, a w wymiarze ekologicznym – zmniejszenie liczby pojazdów emitujących gazy cieplarniane i szkodliwe substancje (CO2 i NOx).

Świdnik stawia na wodór

Przypomnijmy, że w 2023 r. w mieście ma ruszyć również produkcja wodorowych autobusów. Grupa Polsat Plus i koncern energetyczny ZE PAK podpisały umowę, w ramach której w zakładzie o powierzchni 11 tys. m kw. będzie produkowanych ok. 100 autobusów wodorowych rocznie. Autobus NesoBus otrzymał już europejską homologację. Ma posiadać silnik elektryczny, a prąd będzie wytwarzać na bieżąco z zatankowanego wodoru przy wykorzystaniu ogniwa paliwowego.

NesoBus ma mieć zasięg 450 km, a jego ładowanie ma trwać tylko 15 minut. Zbiornik może pomieścić do 37,5 kg wodoru. Pojazd będzie zużywać średnio około 8 kg wodoru na 100 km.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.