Ile prądu zużywa pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła
CNC Pompy Ciepła

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane montażem pompy ciepła jest: ile prądu zużywa pompa ciepła? Pompa ciepła często mylnie jest kojarzona z urządzeniem, które potrzebuje dużo energii elektrycznej do poprawnego funkcjonowania. Osoby nieposiadające wystarczającej wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje pompa ciepła, często dochodzą do błędnego wniosku, że utrzymanie pompy ciepła jest drogie. Jest zupełnie inaczej.

Pompa ciepła jest jednym z najtańszych i najbardziej ekologicznych rozwiązań do zaspokajania potrzeb grzewczych domu. W połączeniu z fototowoltaiką może sprawić, że dom będzie całkowicie samowystarczalny pod względem energii elektrycznej i zapotrzebowania na ciepło. Przy zastosowaniu odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej wyposażonej w niepalne panele fotowoltaiczne ZNSHINE można również znacznie zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej oraz zabezpieczyć ją przed zapłonem.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz to bardziej rozwijające się technologie w branży budowlanej sprawiają, że domy są coraz bardziej energooszczędne co też znacznie obniża koszty utrzymania pompy ciepła.

REKLAMA

Nowoczesne domy wyposażone w energooszczędne technologie potrzebują zwykle ok. 12 kWh na m2 energii elektrycznej rocznie. Każdy człowiek posiada swoje indywidualne nawyki związane ze zużyciem energii elektrycznej i ciepła. Jedni zużywają więcej a inni mniej. Natomiast można przyjąć założenie, że na jednego mieszkańca na podgrzanie ciepłej wody użytkowej przypada ok. 300 kWh energii rocznie.

Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła może czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania gospodarstwa domowego. Pozostałą część zapotrzebowania na ciepło należy uzupełnić energią elektryczną. Właśnie dlatego korzystanie z pompy ciepła jest tak wysoką oszczędnością – w szczególności w połączeniu z fotowoltaiką.

Istnieje dziś szeroki wybór pomp ciepła, dzięki czemu dla każdego gospodarstwa domowego znajdzie się odpowiednie rozwiązanie albo pompy ciepła powietrznej albo gruntowej.

Pompa ciepła zużycie energii przykład

REKLAMA

Załóżmy, że posiadamy dom o powieszchni ok. 150m2 oraz, że mieszka w nim 4-osobowa rodzina. Przyjmijmy, że roczne zużycie energii dla takiej rodziny wynosi ok. 12 000 kWh. Efektywność pompy ciepła wynosi 3,4(COP). Można zatem zastosować następujące obliczenie. 12 000 kWh/3,4 daje nam 3529 kWh rocznie. Mniej więcej takie zapotrzebowanie na energię elektryczną posiada pompa ciepła. Znając te wartości, można łatwo obliczyć, jaki wpływ montaż pompy ciepła może mieć na oszczędności w rachunkach wspomnianego gospodarstwa domowego.

Oczywiście te wartości mogą się różnić, bo każde gospodarstwo domowe jest inne. Ważny jest też odpowiedni dobór pompy ciepła i miejsce jej montażu. To wszystko ma wpływ na to, jak wysoką oszczędność może to przynieść w ostatecznym rozrachunku.

Oferta firmy CNC Pompy Ciepła

W ofercie posiadamy szeroki wybór pomp ciepła takich marek jak: Mitsubishi Electric, Vaillant, Panasonic i DAIKIN. Jeżeli chcesz otrzymać bardziej szczegółowe wyliczenia dostosowane do Twojego nieruchomości, skontaktuj się z nami a nasz konsultant dokona dla Ciebie bezpłatnej wyceny.

https://cncpompyciepla.pl/

artykuł sponsorowany