Nowy program finansowania poprawy efektywności energetycznej

Nowy program finansowania poprawy efektywności energetycznej
Michał Kurtyka

NFOŚiGW szykuje się do uruchomienia nowego programu o nazwie Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus. Program jest adresowany do samorządów, które planują inwestycje skutkujące poprawą efektywności energetycznej w zarządzanych przez nie obiektach.

Program Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus przewiduje stworzenie mechanizmu finansowania inwestycji, który oparty jest na współpracy właściciela budynku i przedsiębiorstwa ESCO (Energy Service Company), zarówno na etapie realizacji inwestycji poprawiającej efektywność energetyczną, jak i długoterminowego zarządzania energią w zmodernizowanym budynku.

Inwestycje dofinansowane z programu mają być realizowane z zaangażowaniem przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej EPC (Energy Performance Contract).

REKLAMA

Program ma być realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Podczas spotkania z sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski potwierdził gotowość ze strony NFOŚiGW wdrożenia programu, który został zapoczątkowany dzięki finansowaniu projektu FinEERGo-Dom przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020.

– Doskonale rozumiemy, jak ważnym zadaniem jest wdrożenie w Polsce modelu ESCO. Z tego powodu bardzo cieszymy się, że będziemy współpracować ze sprawdzonymi partnerami PFR oraz KAPE. Dzięki temu możliwe jest przezwyciężenie podstawowej przeszkody na drodze do zwiększenia efektywności energetycznej budynków mieszkaniowych w Polsce, jaką jest zmobilizowanie środków do sfinansowania wkładu własnego właściciela budynku – powiedział Artur Lorkowski.

REKLAMA

Podczas spotkania z samorządowcami minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga działań nie tylko w dziedzinach będących od lat w centrum uwagi jak energetyka i przemysł, ale także w budownictwie. 

– Skala wyzwań inwestycyjnych w tym sektorze w Polsce wymaga podejmowania zdecydowanych i nowatorskich kroków, którym towarzyszyć muszą także innowacyjne instrumenty finansowania. Należy do nich model inwestycji w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej EPC z zaangażowaniem przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO – stwierdził minister klimatu.

Na etapie pilotażowych inwestycji przy ich realizacji będą doradzać eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

– KAPE posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w kompleksowym doradztwie w całym procesie budowlanym dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, mieszkańców, jak i w samej realizacji inwestycji w głęboką termomodernizację budynków oraz wykonywaniu audytów energetycznych budynków. Na etapie pilotażowych inwestycji w projekcie FinEERGo-Dom będzie pełnić rolę doradcy energetycznego, co stanowi dużą wartość dodaną dla programu – zapewnia wiceprezes zarządu KAPE S.A. Mariola Zmudzińska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.