Jakim kalkulatorem obliczyć cenę oraz moc pompy ciepła?

Jakim kalkulatorem obliczyć cenę oraz moc pompy ciepła?

Zmiana sposobu ogrzewania może rodzić wiele pytań. Często zastanawiamy się, czy taka moc pompy będzie dla nas wystarczająca, a także jaka będzie finalnie cena za ogrzewanie tą alternatywną metodą, która ma wpłynąć na oszczędność finansową. Czy można jeszcze przed montażem oszacować koszty związane z ogrzewaniem metodą pompy ciepła? Oczywiście, że tak, wszystkiego dowiemy się w poniższym artykule.

Kalkulatory do obliczania oszczędności

Narzędziami, które są niezbędne, by w ogóle pokazać, jak kolosalna różnica może być pomiędzy rocznymi kosztami ogrzewania dotychczasową metodą a pompą ciepła, dostępne są na stronie profesjonalnej firmy, która oferuje montaż tego typu rozwiązania. Jeśli szukają Państwo takiego narzędzia, znajdzie się on na stronie https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator

REKLAMA

Jak otrzymać wyliczenia?

W pierwszej kolejności należy określić swój dotychczasowy rodzaj ogrzewania. Dzięki niemu będzie można określić różnice między jednym a drugim sposobem z dokładnym wyliczeniem parametrów. Do dyspozycji jest kilka popularnych opcji jak: kocioł na paliwo stałe, elektryczny, gazowy, pompa ciepła lub inny. W przypadku wyboru kotła na paliwo stałe kalkulator przeniesie nas do zakładki wyboru klasy kotła. 

Następnie należy określić, w jaki sposób ogrzewana jest woda użytkowa. Ustalamy, czy woda jest ogrzewana poprzez bojler elektryczny, czy podgrzewana poprzez źródło ogrzewania. Do następnej opcji potrzebne jest ustalenie ilości osób zamieszkujących i korzystających z ogrzewania w danym gospodarstwie domowym. 

Kolejna opcja do ustalenia to powierzchnia użytkowa, a konkretniej powierzchnia grzewcza danego budynku. Jest ona określana w metrach kwadratowych. Należy wyliczyć ilość metrów kwadratowych, które są uwzględnione w ogrzewaniu budynku.

Do tego, aby uzyskać pełny kosztorys i zestawienie należy także określić straty ciepła w domu. Dokumentacja projektowa może być źródłem informacji na ten temat. Oczywiście, jeśli parametry te nie są znane, wówczas kalkulator zada kilka dodatkowych pytań, aby określić wysokość strat cieplnych w danym budynku.

Co to dokładnie oznacza? Kalkulator uwzględni kilka dodatkowych pytań dotyczących izolacji budynku. Trzeba będzie ustalić grubość ocieplenia domu. Nawet jeśli budynek jest stary, a docieplenie nie było uwzględnione w zakres prac budowlanych także można sprawdzić, jaki będzie wskaźnik oszczędności, gdy wybierzemy pompę ciepła, jako metodę grzewczą. 

REKLAMA

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre urządzenia mają ogromny wpływ na dobór odpowiedniej pompy ciepła. Urządzenia energochłonne, które wykazują taki wpływ to przede wszystkim klimatyzacja, sauna oraz basen. 

Ostatnim krokiem do tego, aby uzyskać informacje na temat oszczędności i wyboru mocy pompy ciepła jest określenie lokalizacji, dokładniej regionu. Każdy ma inny czynnik określania strat ciepła, dlatego ważne jest, by podać dokładny region, w którym znajduje się budynek.

To w zasadzie wszystkie informacje, które należy uwzględnić, aby otrzymać dokładny wykres. Większość firm w tym Woltair, który jest niekwestionowanym liderem na rynku, o czym świadczą liczne projekty zrealizowane na przestrzeni dłuższego czasu, decydują się na zaprezentowanie wyników bezpośrednio. Dlatego konieczne jest wysłanie adresu e-mail lub telefonu. Dzięki temu można także łatwo umówić spotkanie z ekspertem, który najlepiej oszacuje i doradzi, jaka pompa ciepła będzie optymalna do danego gospodarstwa, wraz z wyliczeniem wszystkich kosztów (zakupu i montażu). 

Czy opłaca się montować pompę ciepła?

Zastanawiając się nad propozycją montażu pompy ciepła, łatwo można wywnioskować, głównie na podstawie przeprowadzonych wyliczeń z kalkulatora, że opłaca się montować pompę ciepła. Różnice kosztów na podstawie zestawienia poszczególnych metod grzewczych z pompą ciepła są bardzo wyraźnie zaznaczone.

Pomimo, że montaż pompy ciepła kojarzony jest z dużą inwestycją, to finalnie taki sposób ogrzewania zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, o czym można przeczytać w artykule https://www.woltair.pl/artykuly/pompy-ciepla/cena-pompy-ciepla-koszty-instalacji-i-utrzymania

Kolejnym wyznacznikiem, który opowiada się za pompą ciepła, jest także kwestia komfortu. Przechodząc z ogrzewania kotłem węglowym na w zasadzie bezobsługową pompę ciepła, można odczuć wyraźną różnicę. W dodatku czas, który pozostanie do naszej dyspozycji w związku z użytkowaniem pompy, można wykorzystać na nadrobienie straconych momentów sprzed lat. Technologiczne rozwiązania pozwalają przede wszystkim na oszczędny tryb życia, a przy tym wyróżniają się komfortem użytkowania, elegancją i miejscem, które zaoszczędzimy w związku z instalacją urządzenia.

Warto nadmienić, że pompa ciepła doskonale współpracuje także i ze starym budownictwem, gdzie mamy do dyspozycji grzejniki. Wcale nie trzeba wiele modernizować, by zmienić swój sposób myślenia i ogrzewania na oszczędniejszy, a przede wszystkim bardziej ekologiczny.

Do tego, aby obliczyć zarówno moc, jak i wysokość oszczędności wystarczy posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie firmy Woltair. Wszystkie niezbędne informacje można również uzyskać, kontaktując się z przedstawicielami tej firmy.

artykuł sponsorowany