Rekord polskiej fotowoltaiki. Do sieci trafiło ponad 1 TWh

Rekord polskiej fotowoltaiki. Do sieci trafiło ponad 1 TWh
Angie Warren, Unsplash

Ubiegły miesiąc okazał się rekordowy pod względem produkcji energii słonecznej w Polsce. Generacja z PV, która trafiła do krajowych sieci dystrybucyjnych, po raz pierwszy w historii polskiego rynku fotowoltaiki przekroczyła w skali miesiąca 1 TWh.

Rosnąca liczba i moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w połączeniu ze świetnym nasłonecznieniem przełożyła się w maju na kolejny rekord produkcji energii słonecznej.

W pierwszym kwartale 2022 roku w naszym kraju przybyło około 120 tys. instalacji fotowoltaicznych, a łączna moc polskiej fotowoltaiki przekroczyła 10 GW, rosnąc w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 4 GW.

REKLAMA

W efekcie, jak wynika z danych europejskiego stowarzyszenia operatorów sieci ENTSO-E, w maju elektrownie fotowoltaiczne w Polsce po raz pierwszy w historii wprowadziły do sieci ponad 1 TWh energii elektrycznej – dokładnie 1164,3 GWh.

Oznacza to duży wzrost w porównaniu do generacji z kwietnia (811,7 GWh) i marca (763,5 GWh). W dwóch pierwszych miesiącach tego roku z fotowoltaiki trafiło do sieci natomiast jedynie 128,7 GWh oraz 268,4 GWh energii elektrycznej.

Duży wzrost rok do roku

Generacja z ubiegłego miesiąca była również znacznie wyższa od zanotowanej w analogicznym miesiącu przed rokiem (581,1 GWh). Maj okazał się drugim najlepszym miesiącem w 2021 roku pod względem produkcji energii z PV (w czerwcu 2021 roku produkcja była jeszcze wyższa – wyniosła 737,2 GWh).

Dwa lata wcześniej – w maju 2020 roku – elektrownie PV w naszym kraju wprowadziły do sieci tylko około 215 GWh energii, czyli ponad 5-krotnie mniej niż w maju 2022 roku. Wówczas zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła jeszcze około 2 GW, czyli była 5 razy niższa nic obecnie. 

REKLAMA

Kolejny rekord w czerwcu?

Produkcja za pierwsze 9 dni tego miesiąca wyniosła 313 GWh i przekroczyła już produkcję za cały luty br. (268,4 GWh), stanowiąc 42. proc. całkowitej produkcji z analogicznego miesiąca zeszłego roku 

Produkcja energii słonecznej w Polsce (dane za czerwiec 2022 roku – do 9 czerwca). Źródło: Energy-Charts.info / ENTSO-E

Najwyższa chwilowa produkcja energii z fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym została odnotowana 18 maja br. W tym dniu po godzinie 12 elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą ponad 6,58 GW, co było jak dotąd najlepszym wynikiem w historii polskiej fotowoltaiki.

Rzeczywista produkcja energii z PV w Polsce jest jednak istotnie wyższa od poziomu produkcji podawanego przez ENTSO-E. Operatorzy sieci odnotowują bowiem jedynie generację, która trafia do sieci, pomijając energię produkowaną i konsumowaną od razu na miejscu przez prosumentów. Tymczasem aż około 3/4 mocy polskiej fotowoltaiki stanowią instalacje co do zasady mające produkować energię na potrzeby własne prosumentów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.