Jakie konstrukcje wybrać na dach płaski?

Jakie konstrukcje wybrać na dach płaski?
System Aero S produkcji Energy5

Chcesz stworzyć wydajną instalację PV na dachu płaskim? Odpowiednio dobrana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach płaski to podstawa, jeśli zależy Ci na wykonaniu bezpiecznej i trwałej instalacji gwarantującej satysfakcjonujące uzyski energii. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest optymalne ustawienie modułów PV – zarówno jeśli chodzi o kąt nachylenia, jak i kierunek, w którym będą one zwrócone. W Energy5 produkujemy różnorodne, wysokiej jakości konstrukcje PV przeznaczone na dachy płaskie, które zapewniają instalacji fotowoltaicznej stabilność oraz bezproblemową eksploatację.

Osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną na dachu płaskim powinny pamiętać, że prawidłowo dobrana konstrukcja pod panele PV musi być dostosowana do charakterystyki dachu. Z tego powodu podstawowym kryterium podziału systemów montażowych na dach płaski jest sposób ich montowania. 

Pierwszym typem są konstrukcje balastowe na dach płaski – ich stabilność na powierzchni dachu zapewniona jest dzięki zastosowaniu bloczków betonowych. Aerodynamiczne systemy balastowe znajdują zastosowanie przede wszystkim na dachach płaskich z ograniczoną nośnością, gdzie nie ma możliwości montażu mechanicznego np. z powodu znajdujących się w podkonstrukcji dachu warstw styropianu czy wełny mineralnej. W zależności od lokalizacji budynku, jego wysokości i specyfikacji technicznej dachu wartość wymaganego obciążenia każdorazowo będzie inna. Inżynierowie z działu projektowego Energy5 analizują otrzymaną dokumentację i określają parametry, które powinny być spełnione, aby konstrukcja zachowywała właściwości techniczne i była stabilna.

REKLAMA

Do najpopularniejszych na rynku rozwiązań balastowych zaliczamy systemy aerodynamiczne – Aero S oraz Aero EW.  Ich specyficzna budowa, zakładająca układ wyspowy i trwałe połączenie rzędów, pozwala na zminimalizowanie obciążenia dachu oraz zapobiega powstawaniu punktów miejscowych przeciążeń.

Aero S – system służy do ekspozycji modułów w kierunku południowym. Zastosowanie osłon tylnych i bocznych pokrytych innowacyjną powłoką Magnelis® niweluje negatywny wpływ wiatru na konstrukcję wsporczą pod moduły fotowoltaiczne.

Aero EW – system umożliwia ekspozycję modułów w kierunku wschodnim i zachodnim. Wymagana ilość obciążenia (balastu) jest znacznie mniejsza, niż w systemie Aero S.

System Aero EW produkcji Energy5

Bezpieczeństwo systemów aerodynamicznych Energy5 potwierdzają badania przeprowadzone w niezależnej jednostce badawczej – w Instytucie Techniki Budowlanej. Konstrukcje aerodynamiczne na dach płaski poddano testom obciążeniowym od śniegu i wiatru w tunelu aerodynamicznym – przy prędkości wiatru 140 km/h. W wyniku przeprowadzonych testów zredukowaliśmy obciążenie balastowe systemów Aero S i Aero EW nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego też nasze rozwiązania mogą być stosowane z bardzo małym obciążeniem balastowym.

Na dachach o większej nośności zdecydowanie sprawdzą się Ekierki Eco z balastem – ich zaletą jest możliwość dowolnej konfiguracji układu modułów przy jednoczesnym braku ingerencji w pokrycie dachu.

Grupę pozostałych rozwiązań na dachy płaskie otwierają konstrukcje mocowane mechanicznie do powierzchni dachu. Te systemy nie wymagają dodatkowego obciążenia, a stabilność zapewnia im montowany do podkonstrukcji dachu stelaż. Jest to najprostsze i najmniej wymagające rozwiązanie, które zapewni bezproblemową eksploatację instalacji fotowoltaicznej.

Ekierka eco – mocowana mechanicznie produkcji Energy5  

REKLAMA

W ofercie Energy5 znajdują się także rozwiązania na dachy płaskie pokryte płytą warstwową. Montaż mechaniczny z użyciem wkrętów farmerskich umożliwia przymocowanie systemu bezpośrednio do podkonstrukcji dachu – zapobiega to rozwarstwieniu płyty i jej trwałemu zniszczeniu.

Co jednak wybrać w przypadku, kiedy struktura dachu nie pozwala na inwazyjny montaż, na przykład poprzez zastosowanie membrany dachowej? Rozwiązanie stanowią systemy AERO na dach płaski, które są klejone bądź zgrzewane z pokryciem dachu. Główna zaleta systemów klejonych to brak ingerencji w pokrycie dachowe oraz bardzo małe obciążenie powierzchniowe, uzyskane dzięki zastosowaniu ciągłych szyn trapezowych, łączących rzędy modułówTakie podejście gwarantuje pełną stabilność mocowania systemu fotowoltaicznego i pozwala na zredukowanie do minimum dodatkowego obciążenia konstrukcji dachu.

Konstrukcje fotowoltaiczne szyte na miarę

Energy5 oferuje indywidualny dobór systemu mocowania do modułów fotowoltaicznych – to przede wszystkim optymalizacja kosztowa dla klienta, która wynika z faktu produkcji elementów pod wymiar. Każdorazowo system montażowy dopasowany jest do połaci i nośności dachu, umiejscowienia inwestycji oraz rodzaju modułów wskazanych przez inwestora.

Przed Tobą realizacja dużej instalacji fotowoltaicznej? Aby przejść przez nią sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, warto zaufać ekspertom, którzy zadbają o prawidłowy dobór i montaż systemu mocowania modułów PV. 

Postaw na bezpieczne i wytrzymałe konstrukcje fotowoltaiczne od Energy5

Fotowoltaika to inwestycja, która wymaga dbałości o każdy detal. Aby mogła ona funkcjonować prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni dobór systemu montażowego. Jako Energy5 projektujemy i produkujemy niezawodne konstrukcje fotowoltaiczne przeznaczone zarówno do mikroinstalacji, jak i dużych elektrowni fotowoltaicznych. Nasze mocowania dachowe wykonane są z profili aluminiowych lub stali konstrukcyjnej z powłoką Magnelis®, a wszystkie elementy złączne ze stali nierdzewnej. Wszystkie systemy montażowe Energy5 są certyfikowane Krajową Oceną Techniczną. Gwarantem najwyższej jakości mocowań fotowoltaicznych marki Energy5 są liczne badania działu badań i rozwoju, System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO:9001:2015 oraz opinie niezależnych jednostek badawczych. 

Korzystając z usług Energy5, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie na wszystkich etapach współpracy. Wyróżnia nas doświadczenie, wiedza i indywidualne podejście, które doceniają nawet najbardziej wymagający klienci.

Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o planowanej inwestycji, a my dobierzemy najlepsze rozwiązanie!

 

Gostyniński producent konstrukcji fotowoltaicznych

www.energy5.pl

 

artykuł sponsorowany