Dotacje z Mojego Prądu 5.0 cieszą się sporym zainteresowaniem

Dotacje z Mojego Prądu 5.0 cieszą się sporym zainteresowaniem
Marufish, flickr cc

Przed rokiem, gdy startowała czwarta edycja Mojego Prądu, wniosków o dotacje w pierwszych tygodniach naboru było kilkaset. Teraz, tydzień po rozpoczęciu piątego naboru w Moim Prądzie, aplikacji jest już znacznie więcej.

Rok temu, kiedy uruchomiona została czwarta edycja Mojego Prądu, w pierwszych tygodniach naboru nie było dużego zainteresowania tym programem. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia Mojego Prądu 4.0 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyjął tylko około 500 wniosków o dotacje – mimo że po raz pierwszy można je było otrzymać już nie tylko na domowe instalacje fotowoltaiczne, ale także na magazyny energii elektrycznej lub ciepła oraz domowe systemy zarządzania energią. W całym naborze w Moim Prądzie 4.0, który zakończył się niemal po roku od uruchomienia, złożono około 60 tys. wniosków o dofinansowanie w wysokości około 403 mln zł.

Dużo wniosków o dotacje z Mojego Prądu 5.0

Mała liczba wniosków w pierwszych tygodniach naboru w Moim Prądzie 4.0 wynikała w znacznej mierze z niepewności na rynku prosumenckim, związanej ze zmianą zasad rozliczeń prosumentów. Dla nowych instalacji wprowadzany był wówczas system net-billingu, który zastąpił stosowany dla instalacji zarejestrowanych wcześniej system opustów.

REKLAMA

Teraz wygląda na to, że rynek prosumencki jest w wyraźnie lepszej kondycji. Mimo że tempo inwestycji w nowe domowe systemy fotowoltaiczne jest znacznie niższe od notowanego wtedy, gdy możliwe było jeszcze wejście do systemu opustów, to najnowsze dane z programu Mój Prąd 5.0 mogą napawać optymizmem.

Nabór wniosków w piątej edycji programu – poszerzonej o pompy ciepła i kolektory słoneczne – rozpoczął się 22 kwietnia. Jak przekazał wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski na antenie Polskiego Radia 24, do wczoraj wpłynęło już ponad 4,4 tys. wniosków na łączną kwotę dotacji przekraczającą 35 mln zł.

Okazuje się, że oprócz podstawowego komponentu Mojego Prądu, jakim jest fotowoltaika, uczestnicy programu w pierwszym tygodniu naboru najczęściej aplikowali o dotacje na pompy ciepła. Takich wniosków było 288 na łączną kwotę ponad 4,2 mln zł.

Oprócz instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła sporym zainteresowaniem cieszą się magazyny energii elektrycznej, na które można dostać dotację sięgającą 16 tys. zł. Na te urządzenia wpłynęły do wczoraj 252 wnioski na kwotę dofinansowania niemal 3,5 mln zł.

Liczba wniosków o dotacje na domowe systemy zarządzania energią wyniosła 173, a wartość wnioskowanego dofinansowania na nie wyniosła niecałe 0,5 mln zł.

Mniej wniosków dotyczyło magazynów energii cieplnej. Było ich 137 na kwotę niemal 0,6 mln zł. Natomiast najmniejszą popularnością cieszyły się w pierwszym tygodniu naboru kolektory słoneczne. Na te urządzenia złożono tylko 13 wniosków o dotacje w łącznej wysokości około 42 tys. zł.

REKLAMA

Ile można dostać pieniędzy?

W piątej edycji programu Mój Prąd – podobnie jak w poprzednich – dotacja może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i instalacją danego urządzenia.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej maksymalna wysokość wsparcia została uzależniona od grupy, do której kwalifikuje się beneficjent.

Maksymalna wysokość dotacji na poszczególne urządzenia wygląda następująco:

 1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6000 zł (tylko grupa 1 i 2 wnioskodawców),
 2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
  a) 7000 zł (grupa 1 i 2 wnioskodawców),
  b) 3000 zł (grupa 3 wnioskodawców).
 3. Urządzenia dodatkowe:
  a) magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  – magazyn ciepła: 5000 zł,
  – gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
  – pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
  b) magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
  c) system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
  d) kolektory słoneczne c. w. u.: 3500 zł.

Więcej na temat warunków otrzymania dotacji z Mojego Prądu 5.0 w artykule: Nowe dotacje z Mojego Prądu. Takie będą zasady

Do kiedy wystarczy dotacji?

Budżet aktualnej edycji programu Mój Prąd wynosi 955 mln zł. Jednak, jeśli utrzyma się tempo składania wniosków z pierwszego tygodnia, a niewykluczone jest przyspieszenie, budżet Mojego Prądu 5.0 może wyczerpać się znacznie szybciej niż budżet poprzedniej edycji programu (podobnie jak we wcześniejszych edycjach, w miarę jak pieniędzy będzie pozostawać coraz mniej, tempo składania wniosków może rosnąć).

Narodowy Fundusz sygnalizuje jednak, że w przypadku wyczerpania się podstawowej puli dotacji z Mojego Prądu 5.0 budżet aktualnego naboru może zostać zwiększony.

Na pewno NFOŚiGW wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska będą czynili zabiegi, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe na dalszą realizację programu Mój Prąd z programu Feniks, oczywiście bacznie obserwując tempo realizacji bieżącej odsłony Mojego Prądu 5.0. – poinformował na Twitterze Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.