W Moim Prądzie wpływa dziennie około 500 wniosków o dotację

W Moim Prądzie wpływa dziennie około 500 wniosków o dotację
Pixabay

Nabór wniosków o dotacje w piątej edycji programu Mój Prąd cieszy się sporym zainteresowaniem. Do tej pory złożono już wnioski o dofinansowanie warte ponad 80 mln zł.

Wczoraj w programie Poranek Siódma9 wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Paweł Mirowski poinformował, że w piątej edycji programu Mój Prąd, która trwa od 22 kwietnia br., wpłynęło już ponad 10 tys. wniosków o dofinansowanie. Wartość dotacji, o które aplikują dotychczasowi wnioskodawcy, przekracza już 81 mln zł.

Jak przekazał wiceprezes NFOŚiGW, obecnie Fundusz przyjmuje codziennie około 470–500 wniosków o dotację.

REKLAMA

Program Mój Prąd jest realizowany od 2019 roku, przy czym w poszczególnych edycjach zmieniała się wysokość dotacji na fotowoltaikę. W pierwszych dwóch było to 5 tys. zł, w trzeciej dotację zmniejszono do 3 tys. zł, a w czwartej i obecnej, piątej edycji na instalację fotowoltaiczną można otrzymać 6 lub 7 tys. zł.

Ponadto, o ile w pierwszych trzech edycjach dotację można było otrzymać tylko na domową fotowoltaikę, o tyle zakres czwartej i piątej edycji rozszerzono o dodatkowe urządzenia umożliwiające produkcję oraz magazynowanie energii elektrycznej i cieplnej.

Ponad 2 mld zł wsparcia

Paweł Mirowski podkreślił, że w dotychczasowych edycjach Mojego Prądu wnioski o dotacje złożyło już 500 tys. właścicieli domów, a wartość dotacji przyznanych w poprzednich edycjach programu przekroczyła 2 mld zł.

REKLAMA

Obserwujemy cały czas zainteresowanie i śmiem twierdzić, że takie zainteresowanie będzie nadal, ponieważ Polacy z jednej strony chcą wytwarzać energię, ale chcą także czegoś ponadto – chcą zabezpieczyć się na przykład w źródło ciepła, które jest zasilane energią słoneczną – powiedział Paweł Mirowski.

W piątej edycji programu Mój Prąd, podobnie jak w poprzednich, dotacja może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i instalacją danego urządzenia. W przypadku instalacji fotowoltaicznej maksymalna wysokość wsparcia została uzależniona od grupy, do której kwalifikuje się beneficjent.

Wysokość dotacji w Moim Prądzie 5.0

Maksymalna wysokość dotacji na poszczególne urządzenia wygląda następująco:

 1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6000 zł (tylko grupa 1 i 2 wnioskodawców),
 2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
  a) 7000 zł (grupa 1 i 2),
  b) 3000 zł (grupa 3).
 3. Urządzenia dodatkowe:
  a) magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  – magazyn ciepła: 5000 zł,
  – gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
  – pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
  b) magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
  c) system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
  d) kolektory słoneczne c. w. u.: 3500 zł.

Więcej na temat warunków otrzymania dotacji z Mojego Prądu 5.0 w artykule: Nowe dotacje z Mojego Prądu. Takie będą zasady.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.