REKLAMA
 
REKLAMA

R.Power wybrał wykonawcę farm fotowoltaicznych w Rumunii

R.Power wybrał wykonawcę farm fotowoltaicznych w Rumunii
fot. R.Power

Swoje zainteresowanie rumuńskim rynkiem fotowoltaicznym polski deweloper ogłosił trzy lata temu. Od tego czasu sukcesywnie rozwija portfel projektów PV w tym kraju. Teraz R.Power poinformował o wyborze wykonawcy swoich pierwszych farm fotowoltaicznych w Rumunii.

To są pierwsze umowy R.Power w Rumunii dotyczące generalnego wykonawstwa inwestycji fotowoltaicznych. Spółka podpisała je z firmą Waldevar Energy S.R.L., mającą siedzibę w Bukareszcie. Kontrakty przewidują dostawę, instalację, budowę oraz rozruch elektrowni fotowoltaicznych. Z zakresu prac wyłączona jest dostawa modułów fotowoltaicznych i falowników.

Deweloper nie wskazał kwotowo wartości umów. Poinformował jedynie, że łączna ich wartość nie przekracza 10 proc. jego kapitałów własnych. Nie podano także informacji o lokalizacji farm PV, których dotyczą zawarte umowy.

REKLAMA

Dla R.Power Rumunia jest jednym z ważniejszych rynków w Europie, charakteryzuje się bowiem dynamicznym rozwojem fotowoltaiki. W 2023 r. do systemu energetycznego w tym kraju dodano ponad 1 GW mocy z PV. To wzrost o ponad 308 proc. w porównaniu do roku 2022.

Farmy fotowoltaiczne R.Power w Europie

Czołowy polski deweloper farm fotowoltaicznych od kilku lat realizuje strategię budowy i komercjalizacji projektów PV na wybranych rynkach europejskich. Poza Rumunią są to: Portugalia, Hiszpania, Włochy i Niemcy.

REKLAMA

W 2021 r. R.Power informował o podpisaniu umowy o współpracy z jednym z największych rumuńskich deweloperów farm PV, inwestycji wiatrowych i projektów hydroelektrycznych. Podawano wówczas plany wspólnego rozwoju portfela projektów PV o łącznej mocy 100 MWp.

W tym samym roku deweloper ruszył z budową farm fotowoltaicznych w Portugalii o łącznej mocy 72 MW. Przemek Pięta, prezes zarządu R.Power, informował wówczas, że w perspektywie średnioterminowej firma chce zbudować w tym kraju portfolio projektów o mocy 300 MWp. W kwietniu br. R.Power podpisał umowę PPA z jedną z europejskich grup energetycznych na sprzedaż energii z farm PV w Portugalii. Z kolei w maju br. poinformował o uruchomieniu w tym kraju swojej pierwszej zagranicznej instalacji PV. To farma fotowoltaiczna o mocy 8,4 MWp zlokalizowana w pobliżu miasta Evora.

Także w 2021 r. R.Power podpisał pierwsze umowy we Włoszech i Niemczech. Jesienią 2023 r. spółka informowała o sprzedaży rozwijanych we Włoszech farm fotowoltaicznych. Ostatnio zaś utworzyła spółkę joint venture z Elawan Energy, aby przyspieszyć rozwój projektów PV na rynku włoskim.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dlaczego nie wybiorą firmy Nomad Elctric jako wykonawcy EPC?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA