Holendrzy sprawdzą, ile energii wyprodukowaliby ze swojego dachu

Holendrzy sprawdzą, ile energii wyprodukowaliby ze swojego dachu
Fot. Panasonic

Panasonic wdraża aplikację, która umożliwi oszacowanie, ile energii można wyprodukować i w jakim stopniu pokryłaby ona domowe zapotrzebowanie, jeśli na dachu umieszczonoby moduły fotowoltaiczne. Z aplikacji mogą już korzystać Holendrzy.

Panasonic uruchomił w Holandii internetową aplikację o nazwie Simulate your Solar System, dzięki której mieszkańcy tego kraju po wprowadzeniu własnego adresu i charakterystyki własnego dachu, a także informacji o zużyciu energii, mogą oszacować, jakiej wielkości instalację fotowoltaiczną mogliby zamontować i jaki procent domowego zapotrzebowania może pokryć wyprodukowana dzięki niej energia.

W ciągu kilku ostatnich lat holenderskie gospodarstwa domowe zaczęły korzystać z energii słonecznej. Według ostatniego raportu holenderskiego biura statystycznego CBS, energia odnawialna stanowi już 12,4 proc. produkcji energii w Holandii. (…) Poprzez nasz symulator możemy pomóc w dostarczeniu informacji na temat tego, jak właściciele domów mogą skorzystać na energii słonecznej i skłonić ich do przyłączenia się do rewolucji energetycznej w Holandii – komenuje Daniel Roca z Panasonica.

REKLAMA

Niedawno holenderska rządowa agencja statystyczna CBS podała, że na koniec kwietnia br. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Holandii wzrosła do 1,525 GW. W 2015 r. Holendrzy zainstalowali 437 MW systemów fotowoltaicznych, rok wcześniej 302 MW, w 2013 r. – 377 MW, a w roku 2012 – 222 MW.

REKLAMA

Aplikacja umożliwia wykonanie analizy wyłącznie z wykorzystaniem modułów fotowoltaicznych japońskiej firmy. Przy okazji Panasonic chwali się, że w Europie zainstalowano już 3,7 mln modułów fotowoltaicznych serii HIT, a dotychczasowy współczynnik reklamacji wynosi zaledwie 0,005 proc.

Za Oceanem podobną aplikację rozwija Google. Narzędzie Google Sunroof ma, bazując na mapach Google, wskazać na podstawie dowolnej powierzchni dachu, nasłonecznienia oraz wysokości rachunków za energię, optymalną instalację fotowoltaiczną, z której uzysk energii zaspokoi do 100 proc. zapotrzebowania na energię.

Aplikacja Google Sunroof została już uruchomiona w pierwszych amerykańskich miastach. Z czasem słoneczna mapa Google Sunroof ma być rozszerzona na całe Stany Zjednoczone, a później na kolejne kraje.

gramwzielone.pl