
Dania chce opodatkować prosumentów
Duński rząd przygotował regulacje zmierzające do wprowadzenia podatku od produkcji energii elektrycznej na własny użytek...
Duński rząd przygotował regulacje zmierzające do wprowadzenia podatku od produkcji energii elektrycznej na własny użytek...
W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęła się budowa jednej z pierwszych farm fotowoltaicznych, które będą funkcjonować w ramach nowego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii dzięki wygraniu aukcji przeprowadzonej z końcem 2016 r.
Przy położonym koło jordańskiego miasta Al Azraq obozu dla uchodźców z Syrii powstanie farma fotowoltaiczna. Dzięki niej przebywający w obozie uchodźcy zyskają dostęp do energii elektrycznej.
Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur poinformował, że z projektów, które objęto wsparciem w ramach zorganizowanej jeszcze w 2015 r. aukcji dla fotowotlaiki, zrealizowano już 96 proc. potencjału...
Holenderska rządowa agencja statystyczna CBS podała, że w ubiegłym roku w Holandii powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 0,5 GW, a łączny potencjał fotowoltaiki w tym kraju przekroczył 2 GW. Ponad połowa to domowe elektrownie PV.
Instytut Energetyki Odnawialnej wylicza, że obecne zdolności produkcji modułów fotowoltaicznych wśród polskich producentów wynoszą 223 MW/rok. To niewiele więcej niż łączna moc systemów fotowoltaicznych zainstalowanych w naszym kraju, którą IEO szacuje na 199 MW na koniec 2016 r.
Ukraina będzie w tym roku jednym ze środkowoeuropejskich liderów jeśli chodzi o potencjał przyłączonych elektrowni fotowoltaicznych. Ukraiński rynek PV to jak się okazuje – nie tylko duże farmy fotowoltaiczne – ale także coraz bardziej zauważalny jest rozwój segmentu mikroinstalacji PV.
Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych ogłosił w ubiegłym tygodniu niewypłacalność i rozpoczęto już odpowiednie procedury sądowe, które objęły również należące do SolarWorld spółki. Jednej ze spółek SolarWorld problemy jednak nie dotknęły.
W tym miesiącu Bruksela uznała, że notyfikowany przez francuski rząd mechanizm wsparcia producentów zielonej energii w małych instalacjach fotowoltaicznych jest zgodny z unijnym prawem. Teraz odpowiedni dekret, wprowadzający taryfy, przyjęły francuskie władze.
W I kwartale br. spółka Columbus Energy S.A., która specjalizuje się w montażu instalacji fotowoltaicznych, znacznie poprawiła wyniki finansowe w stosunku do wcześniejszych kwartałów, co – jak zaznacza Columbus – jest rezultatem rozwijania oferty pod nazwą „Abonament na Słońce”.
Lokalny deweloper uruchomił w okolicach Lwowa farmę fotowoltaiczną o mocy niemal 10 MW. Ukraiński rynek fotowoltaiczny rozwija się w szybkim tempie dzięki preferencyjnym stawkom taryf gwarantowanych.
Największy na świecie producent inwerterów fotowoltaicznych za 2016 r., pod względem wygenerowanych przychodów, niemiecki SMA, zakończył I kwartał 2017 r. dużo słabszymi wynikami niż przed rokiem.
Co zrobić, by rachunki za prąd były niższe o nawet 30 proc.? Wbrew pozorom, rozwiązaniem wcale nie jest drastyczne obniżenie zużycia energii, np. przez zastąpienie lamp świeczkami, czy zupełne wyłączenie ogrzewania elektrycznego...
W ubiegłym tygodniu globalną branżę solarną obiegła wiadomość o niewypłacalności największego europejskiego producenta modułów fotowoltaicznych SolarWorld...
Polska spółka XTPL zaprezentowała pierwsze na świecie urządzenie do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd. Przy jej pomocy można wydrukować linie o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższe niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku.