Rząd Estonii zaskoczył rodzimą branżę energii wiatrowej

Rząd Estonii zaskoczył rodzimą branżę energii wiatrowej
Farma wiatrowa o mocy 18,4 MW w estońskim mieście Paldiski. Źródło: Wikimedia

{więcej}Estonia wprowadzi roczne limity na ilość energii wyprodukowanej na farmach wiatrowych, za której sprzedaż będą przysługiwać dodatkowe subsydia. 

Estoński minister gospodarki Juhan Parts tłumaczy, że krok estońskiego rządu jest podyktowany obawą przed niekontrolowanym wzrostem kosztów systemu wsparcia energetyki wiatrowej. 

REKLAMA

Zgodnie z nowymi planami rządu w Talinie, subsydiowaniu będzie podlegać maksymalnie 600 GWh energii wyprodukowanej rocznie w znajdujących się na terenie Estonii farmach wiatrowych. Tymczasem w ubiegłym roku, w toku negocjacji z estońską branżą OZE, tamtejszy rząd zgodził się na zlikwidowanie limitów na ilość subsydiowanej zielonej energii w zamian za obniżenie poziomu dopłat. 

REKLAMA

Estońskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej informuje, że w 2012 roku elektrownie wiatrowe działające na terenie Estonii wyprodukowały w sumie około 450 GWh energii, a w tym roku limit wyznaczony przez rząd w Talinie powinien zostać przekroczony po oddaniu do użytku dwóch nowych farm wiatrowych. 
gramwzielone.pl