Brytyjczycy mają nowy pomysł na magazynowanie energii

Brytyjczycy mają nowy pomysł na magazynowanie energii
Gravitricity

Kolejna firma rozwija koncepcję grawitacyjnego magazynowania energii. Brytyjski Gravitricity otrzymał dotacje rządu Wielkiej Brytanii w wysokości niemal miliona funtów na fazę przedprodukcyjną projektu wieloodważnikowego systemu magazynowania energii (4 MWh), który ma zostać zbudowany na poprzemysłowych terenach Zjednoczonego Królestwa.

System opracowany przez spółkę z Edynburga magazynuje energię, korzystając z siły grawitacji. W tym celu z określonej wysokości opuszczane są na linach obciążniki o dużej masie. Bębny z nawiniętymi linami sprzęgnięte są z prądnicami, które na skutek spadku balastu wytwarzają energię elektryczną. Kiedy w sieci energetycznej są nadwyżki, obciążniki wędrują na górę za pośrednictwem wciągarek.

Model wieloodważnikowego systemu magazynowania energii został zbudowany w dzielnicy Edynburga, Leith, gdzie dwa opuszczane jeden po drugim obciążniki zapewniały płynną dostawę energii. Wydajność systemu demo przekroczyła 80 proc., a zdolność do osiągnięcia pełnej mocy wyniosła mniej niż sekundę. O ile w wersji pokazowej system wyposażono w balast o masie 25 ton, o tyle przy zastosowaniach komercyjnych (np. w szybach nieczynnych kopalń) masa obciążników może sięgać 12 tys. ton, twierdzą pomysłodawcy.

REKLAMA

Analitycy z uniwersytetu Imperial College London przewidują natomiast, że wieloodważnikowe systemy magazynowania zapewnią długotrwałe przechowywanie energii po niższych kosztach niż metody alternatywne, w tym akumulatory litowo-jonowe.

Studium wykonalności zakończy się pod koniec 2022 roku i dostarczy danych niezbędnych do rozpoczęcia budowy pełnowymiarowego prototypu komercyjnego grawitacyjnego magazynu energii, pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę i pozyskania finansowania.

REKLAMA

Gravitricity przewiduje, że znaczną część konstrukcji mechanicznej i urządzeń dźwigowych będzie można zaadaptować. Projekt o wartości ponad 1,5 mln funtów jest pokłosiem udanego debiutu magazynu energii o mocy 250 kW, który uruchomiono latem minionego roku w Edynburgu.

Gravitricity planuje w tym roku zbudować pełnowymiarowy jednoodważnikowy grawitacyjny magazyn energii w nieczynnym szybie kopalnianym w Czechach (w Polsce takich miejsc jest około 30).

Przypomnijmy, że podobny system opracowała szwajcarska firma Energy Vault, o której pisaliśmy w listopadzie 2021 roku na łamach gramwzielone.pl.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.