Producent falowników i magazynów energii uruchamia wirtualną elektrownię

Producent falowników i magazynów energii uruchamia wirtualną elektrownię
Solar Edge

SolarEdge ogłosił uruchomienie wirtualnej elektrowni, na którą złoży się sieć rozproszonych magazynów energii znajdujących się w domach Brytyjczyków. Jej zadaniem będzie wsparcie brytyjskiego systemu elektroenergetycznego w ramach usługi określanej jako DFS. Izraelska firma ostatnio rozpoczęła produkcję ogniw NMC, które znajdą zastosowanie w stacjonarnych magazynach energii.

Możliwość wejścia do wirtualnej elektrowni ma być dostępna dla właścicieli baterii domowych SolarEdge w Wielkiej Brytanii, którzy mogą korzystać z zachęt finansowych, wykorzystując zmagazynowaną energię podczas szczytów zapotrzebowania na energię, gdy operator systemu przesyłowego będzie uruchamiać DFS, aby stabilizować sieć.

W ramach ESO Demand Flexibility Service (DFS) operator systemu elektroenergetycznego prosi klientów uczestniczących w programie o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej podczas zaplanowanych wcześniej zdarzeń. Teraz również właściciele baterii SolarEdge Home Battery będą mogli minimalizować nadwyżki energii elektrycznej w sieci, otrzymując możliwość naładowania swoich baterii.

REKLAMA

Dodatkowo, właściciele magazynów energii znajdujących się za licznikiem mogą uzyskać jeszcze wyższe zachęty finansowe, eksportując nadmiar energii z baterii z powrotem do sieci. Technologia SolarEdge ma automatycznie optymalizować ładowanie i rozładowywanie baterii podczas każdego zdarzenia, maksymalizując korzyści dla właścicieli domów, jednocześnie pomagając w stabilizacji sieci.

Meir Adest, współtwórca i Chief Product Officer w SolarEdge Technologies, podkreśla, że jest to doskonały przykład wpływu, jaki może mieć zastosowanie baterii w stabilizacji sieci i jaką rolę mogą w tym odegrać właściciele domów.

– SolarEdge poświęca się poprawie sposobów wytwarzania, przechowywania i zużywania energii i wierzymy, że postępy w technologiach słonecznych i magazynowych są kluczem do odblokowania wartości zarówno na poziomie lokalnym, jak i sieciowym – komentuje Meir Adest.

Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Poland, dodaje, że wirtualne elektrownie to kolejny krok sektora energetycznego także w Polsce.

– Wirtualne elektrownie agregują i kontrolują energię w chmurze, tworząc nową gospodarkę współdzieloną, w której konsumenci stają się aktywnymi uczestnikami rynku czystej energii elektrycznej. Sieć rozproszonych zasobów energii domowej, połączonych i zarządzanych zdalnie, to korzyść nie tylko dla użytkowników i sieci energetycznej, ale także ważne rozwiązanie na drodze do dekarbonizacji – mówi Michał Marona.

REKLAMA

SolarEdge rozpoczął sprzedaż baterii NMC

Dla wywodzącej się z Izraela firmy, która początkowo skupiała się na produkcji falowników fotowoltaicznych i optymalizatorów mocy, projekt w Wielkiej Brytanii to kolejny krok w ekspansji na rynku magazynów energii.

Ostatnio SolarEdge poinformował o rozpoczęciu sprzedaży nowych ogniw akumulatorowych przeznaczonych do stacjonarnych zastosowań. Ogniwa są produkowane w nowym zakładzie produkcyjnym firmy w Korei Południowej (kilka lat temu SolarEdge przejął wywodzącego się z tego kraju producenta baterii Kokam).

Nowa linia ogniw niklowo-manganowo-kobaltowych typu pouch  została zoptymalizowana pod kątem zastosowań w zakresie magazynowania energii w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym i użytkowym.

Wedug zapewnień SolarEdge, ogniwa mają posiadać wysoką żywotność do 8000 cykli ładowania, wysoką gęstość energii, wysoką przepustowość mocy i szeroki zakres temperatur bez pogorszenia trwałości operacyjnej.

– Szacuje się, że globalny rynek stacjonarnych magazynów energii wzrośnie z około 45 GWh w 2022 roku do 164 GWh do 2030 roku, a SolarEdge koncentruje się na wspieraniu tego krytycznego segmentu. Posiadanie kluczowych procesów i chemii ogniw pozwoli nam na dalsze zabezpieczenie odporności naszego łańcucha dostaw i zapewnia nam elastyczność w produkcji ogniw zoptymalizowanych pod kątem różnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii – komentuje Ronen Faier, dyrektor finansowy SolarEdge i dyrektor generalny działu SolarEdge Energy Storage.

– Magazynowanie energii staje się w Polsce coraz bardziej popularne, a nowe ogniwa produkowane w naszej fabryce Sella 2 w Korei Południowej są odpowiedzią na potrzeby rynku. Nasze rozwiązania magazynowania energii są przydatnym produktem dla klientów indywidualnych oraz firm zainteresowanych mikroinstalacjami PV. Nowa linia ogniw sprawi, że nasz magazyn energii będzie jeszcze bardziej atrakcyjną technologią do zastosowania w polskich domach i firmach – dodaje Michał Marona z polskiego oddziału SolarEdge.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.