"Prosument" wystartował. Pierwsze instalacje dopiero w IV kwartale?

"Prosument" wystartował. Pierwsze instalacje dopiero w IV kwartale?
stantondcady, flickr cc-by-2.0

{więcej}Można już ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych dostępne w ramach programu „Prosument” prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na razie dofinansowanie z „Prosumenta” będzie można otrzymać za pośrednictwem samorządów, które zaangażują się w jego realizację. 

Jak zapewnia na łamach „Rzeczpospolitej” Paweł Bartoszewski z NFOŚiGW, program „Prosument” będzie rozszerzeniem realizowanego do tej pory programu dopłat do kredytu na zakup kolektorów słonecznych. Środki w programie kolektorowym już się kończą, a nabór wniosków prowadzi jeszcze tylko Warszawski Bank Spółdzielczy.

W sumie NFOŚiGW wydał w latach 2010-2014 na dopłaty do kolektorów 450 mln zł. Budżet programu „Prosument”, którego realizację przewidziano na lata 2014-2020, ma wynieść 600 mln zł. Oprócz kolektorów, dofinansowanie z „Prosumenta” w postaci dotacji i preferencyjnej pożyczki będzie można uzyskać także na instalacje fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, domowe piece na biomasę czy mikrobiogazownie.

REKLAMA

Ważną zasadą jest, że źródło cieplne będzie można zainstalować tylko w połączeniu ze źródłem energii elektrycznej. Dlatego uprzywilejowane są instalacje fotowoltaiczne czy domowe wiatraki. 

REKLAMA

W pierwszym, pilotażowym etapie programu, realizowanym do końca 2015 r., będzie można uzyskać 40-proc. dofinansowanie na źródła energii elektrycznej i 20-proc. na instalacje produkujące energię termalną. W późniejszym etapie wartość dotacji spadnie do odpowiednio 30 proc. i 15 proc.

W pierwszej kolejności realizacja „Prosumenta” rusza za pośrednictwem samorządów. Oprócz nich, od końca II kwartału pośredniczyć w przydzielaniu dofinansowania mają też wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska oraz wybrany w przetargu bank. 

– Po liczbie telefonów z gmin i powiatów można stwierdzić, że zainteresowanie jest duże. Zadawane pytania świadczą o tym, że samorządy przygotowują się do naboru – informuje na łamach „RZ” Paweł Bartoszewski  z NFOŚiGW. 

Zdaniem cytowanego przez „RZ” Krzysztofa Romaniaka, prezesa firmy Hoven, dopracowanie procedur przez instytucje pośredniczące w przyznawaniu finansowania zajmie kilka miesięcy i w efekcie pierwszych instalacji sfinansowanych z „Prosumenta” możemy się spodziewać dopiero w ostatnim kwartale br. 

gramwzielone.pl