Westinghouse-Bechtel wykonawcą elektrowni jądrowej na Pomorzu

Westinghouse-Bechtel wykonawcą elektrowni jądrowej na Pomorzu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej Westinghouse i Bechtel utworzą konsorcjum do zaprojektowania i wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa, która określa główne zasady współpracy między PEJ a konsorcjum amerykańskich firm została podpisana wczoraj w Warszawie.

Umowa, która określa zasady współpracy pomiędzy inwestorem – spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) – oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel, jest wynikiem trwających w ostatnich miesiącach negocjacji. PEJ informuje, że przyjęte ustalenia znajdą zastosowanie do kolejnych, komercyjnych umów dotyczących realizacji budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Niezbędne będą jeszcze do umowy na zaprojektowanie elektrowni, której podpisanie planowane jest jeszcze w tym roku.

Jak podaje PEJ, umowa ustala zakresy odpowiedzialności i definiuje najważniejsze reguły oraz warunki, którymi strony mają się kierować w ramach realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Określa również, że obie amerykańskie firmy będą razem pracować w takich obszarach jak projektowanie obiektu jądrowego, realizowanie założonego harmonogramu prac, kontrola projektu oraz zapewnienie jego jakości. Liderem konsorcjum na etapie projektowania elektrowni będzie Westinghouse, a w czasie budowy – Bechtel.

REKLAMA

W komentarzu do wczorajszej umowy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że jest ona krokiem w kierunku budowy elektrowni jądrowej w 2026 roku i produkcji energii jądrowej w 2033 roku.

Pozwoli nam to zrealizować cel, jakim jest 1/4 produkcji energii w polskim systemie energetycznym z energii jądrowej w 2040 r. Cieszymy się, że dołączają do nas partnerzy otwarci na polski wkład – polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców, polskich usług i zaangażowanie polskich pracowników. Przygotowujemy się na to wyzwanie – powiedziała Anna Moskwa.

Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zapewnił, że elektrownia jądrowa na Pomorzu powstanie nie tylko zgodnie z harmonogramem, ale spełniać będzie najwyższe parametry bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz stanie się kołem zamachowym rozwoju technologii i transferu wiedzy.

REKLAMA

– Pół roku temu wybraliśmy najbardziej zaawansowaną technologię reaktorów na potrzeby budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W lutym podpisaliśmy umowę z firmą Westinghouse, której myśl techniczna, rodowód czy wprost technologie znajdziemy w większości elektrowni jądrowych na każdym niemal kontynencie. Teraz na pokładzie będziemy mieć też firmę Bechtel z jej ponad stuletnim doświadczeniem w realizacji najbardziej skomplikowanych megaprojektów energetycznych na całym świecie. Duet tych spółek doprowadził do końca budowę siostrzanych reaktorów w USA – powiedział Mateusz Berger.

PEJ podkreśla, że zawarcie umowy jest kolejnym w ostatnich miesiącach etapem prac zmierzających do budowy elektrowni jądrowej. Po uchwale rządu z listopada 2022 roku o wyborze technologii AP1000 dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, spółka w grudniu 2022 r. podpisała z Westinghouse umowę o zasadach współpracy. W lutym zawarto umowę na prace przedprojektowe.

Umowa PEJ z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel ma być ostatnim z kroków przed podpisaniem jeszcze w tym roku kontraktu na usługi inżynieryjne.

– Zespół Westinghouse-Bechtel to doświadczony i sprawdzony partner, czego najlepszym dowodem jest pomyślne przyłączenie do sieci pierwszego bloku z reaktorem AP1000 w USA i finalizacja prac związanych z oddaniem drugiego bloku. Cztery inne bloki jądrowe z reaktorami AP1000 działają już komercyjnie na całym świecie. Wykorzystamy nasze doświadczenie, aby wpierać Polskę w budowie nowego, przyjaznego środowisku i zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne miksu – powiedział podczas podpisania umowy Patrick Fragman, prezes Westinghouse.

 

Wizualizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Wizualizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.