Obroty gwarancjami pochodzenia jeszcze nigdy nie były tak wysokie

Obroty gwarancjami pochodzenia jeszcze nigdy nie były tak wysokie
Unsplash

Wolumen gwarancji pochodzenia energii odnawialnej sprzedanych w ubiegłym miesiącu osiągnął rekordowy poziom. Nie przełożyło się to jednak na kolejny wzrost ceny gwarancji, która miesiąc wcześniej osiągnęła najwyższy poziom historii rejestru gwarancji pochodzenia.

Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z źródle odnawialnym.

W czerwcu na Towarowej Giełdzie Energii sprzedane zostały gwarancje pochodzenia odpowiadające wytworzeniu w sumie 6 515 395 MWh odnawialnej energii elektrycznej. Oznacza to najlepszy miesięczny wynik w niemal 10-letniej historii rejestru gwarancji pochodzenia prowadzonego przez TGE.

REKLAMA

W porównaniu do obrotów z czerwca 2022 roku oznacza to wzrost o 41,5 proc. TGE odnotowuje także 11-procentowy wzrost względem dotychczas rekordowych obrotów gwarancjami pochodzenia z marca br.

W ubiegłym miesiącu nie było jednak rekordu pod względem wolumenu zrealizowanych transakcji. W czerwcu w rejestrze gwarancji pochodzenia było 4 397 transakcji w porównaniu do 6 160 transakcji w maju i 2 771 transakcji w kwietniu br.

Na koniec czerwca w prowadzonym przez TGE Rejestrze Gwarancji Pochodzenia (RGP) było 2009 członków, czyli o 73 więcej niż miesiąc wcześniej. Od początku tego roku liczba podmiotów znajdujących się w rejestrze wzrosła o 391.

Cena gwarancji pochodzenia w dół

Mimo wyraźnego wzrostu obrotów w ubiegłym miesiącu nie doszło do kolejnego wzrostu średnich cen gwarancji pochodzenia, które w ostatnich miesiącach biją rekordy.

W czerwcu średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtowała się na poziomie 15,98 zł/MWh. Jeszcze przed rokiem – w czerwcu 2022 r. – cena gwarancji była ponad 3-krotnie niższa. Wyniosła 4,61 zł/MWh.

REKLAMA

Średnia cena gwarancji z ubiegłego miesiąca jednak spadła o 4,23 zł/MWh w stosunku do średniej ceny z wcześniejszego miesiąca.

W maju br. średnia cena gwarancji pochodzenia była najwyższa w historii notowań tego instrumentu na Towarowej Giełdzie Energii. Osiągnęła poziom 20,21 zł/MWh i była ponad 4-krotnie wyższa od średniej ceny z analogicznego miesiąca zeszłego roku (4,38 zł/MWh).

Wytwórcy energii odnawialnej stracą część przychodów?

W Sejmie trwają prace nad kolejnym projektem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, w którym pojawiła się poprawka zakładająca odebranie wytwórcom energii odnawialnej części przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia. Więcej na ten temat w artykule: Rząd chce sięgnąć do kieszeni producentów energii odnawialnej.

To nie jedyne zmiany w prawie, które są szykowane w zakresie gwarancji pochodzenia.

Nowe przepisy zawarte w uchwalonej w ostatni piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o OZE mają między innymi rozszerzyć możliwość wydania gwarancji pochodzenia na takie rodzaje i nośniki energii jak biometan, ciepło lub chłód, biogaz albo biogaz rolniczy. Zmiany w ustawie o OZE zakładają także ułatwienie transakcji z podmiotami z państw europejskich, w których stosowany jest system gwarancji pochodzenia.

Więcej na ten temat w artykule: Ceny gwarancji pochodzenia minimalnie spadły. Wkrótce zmiany w przepisach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.