REKLAMA
 
REKLAMA

Polacy przetestowali kocioł wodorowo-tlenowy. Pierwszy taki w Europie

Polacy przetestowali kocioł wodorowo-tlenowy. Pierwszy taki w Europie
fot. SES Hydrogen Energy

Firma SES Hydrogen Energy przeprowadziła testy funkcjonalne kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW. Jego twórcy rozpoczynają prace certyfikacyjne. Urządzenie ma być wykorzystane do ogrzania wodorem mieszkań na osiedlu w wielkopolskim mieście.

Spółka SES Hydrogen Energy należy do Grupy Sescom. Ostatnio poinformowała o zakończeniu testów funkcjonalnych prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW. Odbywały się one w warunkach odwzorowujących pracę na rzeczywistej instalacji. Komercyjne wdrożenie urządzenia firma planuje na przełom lat 2024/2025.

Spalanie wodoru pod pełną kontrolą

Według informacji SES Hydrogen celem przeprowadzonych testów było zbadanie funkcjonalne palnika oraz sprawdzenie zachowania płomienia i jego charakterystyki dla zadanych mocy z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Efektem ma być maksymalna kontrola warunków pracy w komorze spalania. Jak podkreśla spółka, zasadniczą innowacją urządzenia na tle rozwiązań dostępnych na rynku jest bezpieczne spalanie wodoru z czystym tlenem.

REKLAMA

Twórcy kotła wodorowo-tlenowego informują, że badania funkcjonalne potwierdziły prawidłowość i bezpieczeństwo pracy urządzenia.

Wielomiesięczny wysiłek naszego zespołu umożliwił przeprowadzenie testów w warunkach kontrolowanych, odwzorowujących warunki rzeczywiste pracy instalacji. Potwierdziliśmy dobór komponentów, założeń konstrukcyjnych i koncepcyjnych kotła oraz udowodniliśmy, że spalanie wodoru w czystym tlenie jest bezpieczne – opowiada Monika Kałdonek, senior project manager w SES Hydrogen Energy. – Jest to krytyczne osiągnięcie, które pozwoli nam na udoskonalenie obecnej jednostki testowej oraz kontynuację prac rozwojowych skupionych na optymalizacji konstrukcji i procesów zachodzących w kotle.

Przedstawicielka firmy wyjaśnia, że po wewnętrznym zestawieniu wyników testów kolejnym krokiem będzie zaawansowana praca analityczna zmierzająca do szczegółowego podsumowania prac oraz dalsze badania na otwartej komorze spalania. Docelowo spółka zamierza przeprowadzić kluczowe badania w zamkniętym obiegu wtórnym.

Równolegle do tych prac rozpoczniemy prace certyfikacyjne nad urządzeniem – informuje Monika Kałdonek.

Bezemisyjne kotły wodorowe

Koncepcja technologii bezemisyjnych kotłów wodorowych pojawiła się w Sescom 12 lat temu. Intensywne prace badawczo-rozwojowe ruszyły natomiast w roku 2021 i teraz są prowadzone w ramach spółki SES Hydrogen Energy.

Jak zapewnia spółka, rozwijany kocioł wodorowo-tlenowy jest pierwszym w Europie i jednym z pionierskich w skali globalnej urządzeniem grzewczym do zastosowań przemysłowych, ciepłownictwa systemowego i węzłów ogrzewnictwa mieszkaniowego, które będzie bazować na kontrolowanym spalaniu wodoru z czystym tlenem w specjalnie zaprojektowanej komorze spalania. Konstrukcja ma zapewnić wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla, a także związków NOx, SOx, pyłów i spalin.

Przeprowadzone testy są wynikiem wielomiesięcznych prac nad projektowaniem i udoskonalaniem konstrukcji kotła wodorowego i kamieniem milowym na drodze do jego wdrożenia – podkreśla Mateusz Sołtysiak, prezes zarządu SES Hydrogen Energy. – Kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami, jest optymalizacja rozwiązania i przeprowadzenie testów na zamkniętej komorze spalania, co jest kluczowym punktem na drodze do certyfikacji.

REKLAMA

Pierwsze wdrożenie

Prezes spółki informuje, że otrzymuje ona wiele zapytań od przedsiębiorstw polskich i zagranicznych zainteresowanych technologią bezemisyjnego kotła wodorowego i ogrzewaniem z wykorzystaniem wodoru. – Widzimy więc, że presja znalezienia alternatywnych rozwiązań w ogrzewnictwie jest duża i wraz ze wzmocnionymi regulacjami będzie dalej rosnąć – mówi Mateusz Sołtysiak.

Jak zaznacza, pionierskim wdrożeniem rozwiązania w Polsce będzie wykorzystanie go do ogrzania wodorem osiedla przy ul. Farnej w Śremie. Jego budowę planuje Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Współpraca obu podmiotów ogłoszona została jesienią ubiegłego roku.

Jako partner w projekcie dostarczymy na ten cel nasz kocioł wodorowy – informuje prezes SES Hydrogen Energy.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2025. Osiedle ma objąć 195 mieszkań, które będą ogrzewane zielonym wodorem wytwarzanym z wykorzystaniem energii z fotwoltaiki zainstalowanej na terenie osiedla. Dodatkowym źródłem ogrzewania mają być pompy ciepła.

Najwyższy czas na modernizację systemów w przemyśle

Jak zapewnia SES Hydrogen, kocioł wodorowo-tlenowy odpowiada w pełni regulacjom klimatycznym, które Unia Europejska wdraża i aktualizuje w ostatnim czasie, a które dotykają sektor przemysłowy i energetyczny, mocno uzależnione od paliw kopalnych.

Na początku tego roku cena uprawnień po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 euro za tonę, a wielu ekspertów przewiduje, że w 2024 roku może dojść nawet do 150 euro. Kiedy porównamy to do cen sprzed dekady, gdzie wynosiły kilka euro, zrozumiemy, jak dużym obciążeniem finansowym będą. Poza systemem ETS jeszcze wiele zmian czeka przedsiębiorstwa energetyczne i przemysłowe. Jak choćby dyrektywa MCP, która dla części średnich obiektów energetycznego spalania wchodzi w życie już w styczniu 2025 roku i nakłada obowiązek ograniczenia emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów  – wylicza Mateusz Sołtysiak.

– Dla budynków z kolei kluczowa będzie ustawa o efektywności energetycznej, w ramach której w kolejnych latach konieczny będzie wzrost procentowego udziału energii odnawialnej i ciepła odpadowego w celu stworzenia efektywnych systemów ogrzewania i chłodzenia. Do 2050 roku udział ten ma wynosić 60 proc. Nie da się ukryć, że aby myśleć o spełnieniu tych wymogów w przyszłości, już dzisiaj powinniśmy podejmować stanowcze działania, modernizować systemy i wymieniać urządzenia konwencjonalne na czyste i efektywne alternatywy – podkreśla.

SES Hydrogen jednocześnie pracuje nad rozwojem autorskich elektrolizerów. Spółka planuje integrowanie w ramach jednej inwestycji elektrolizera i kotła wodorowo-tlenowego, dzięki czemu energia z OZE ma być wykorzystywana do produkcji jednocześnie paliwa oraz utleniacza do zasilania sieci ciepłowniczej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

pvcchp@gmail.com 08-08-2023 19:06

super inicjatywa. gratuluję. dla zainteresowanych jestem w stanie dostarczyć kogenerator (produkuje i prąd i ciepło) na wodór z certyfikatem NCRFG. w ofercie moce od 115 kW do 750 kW mocy el. oczywiście kogenerator może oprócz wodoru (od 0 do 100%) spalać jednocześnie inny gaz, np. ziemny, biogaz, propan (w ilości od 0-100%). Możliwe jest miszanie tych paliw zamim spadnie cena wodoru 🙂 Zapraszam SES do współpracy. MAmy instalacje w Dubaju, Wkl Brytanii, Japonii, Niemczech…

nic z artykułu nic wynika.Proponowali Niemcom ze zamontują podobne instalacje za darmo ale odmówili bo głupi nie są i wiedzą ze po okresie testów gdy firma weźmie dofinansowanie zacznie zarabiać na drogim wodorze.artykul to musi podac jak wodor można byc długo składowany aby policzyć czy gdyby mieszkańcy zamontowali PV i produkowali wodór to na jesieni miałoby to sens czyli jeszcze PV generuje a juz trzeba grzać.A tak to głupie jest bo przy sprawności elektrolizera 35% to3 razy taniej grzać grzałkami i 14 razy taniej grzać PC .Jedyny sensowny ruch to to ze nie cha płacić za dowóz wodoru a chca go robić u siebie.To ma wady bo elektrolizer przez większość roku tez będzie niewykorzystany

Spalanie wodoru to … paranoja. I to z czystym tlenem. Rozumiem że ten tlen też produkowany bezemisyjnie 🙂 Zamiast tego lepszy byłby duzy zbiornik wody z grzałka 4MW zbierający tanie nadwyżki OZE z sieci (w lecie PV, w zimie z wiatraków, ciepło łatwo przechowuje się długoterminowo w przeciwieństwie do wodoru)

Czyli koło osiedla postawimy zbiornik z tlenem i obok z wodorem. Ciekawe o jakiej pojemności i cenie ….

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA