Darmowe konto bankowe – gdzie takie znaleźć?

Darmowe konto bankowe – gdzie takie znaleźć?

Korzystanie z usług bankowych stanowi ogromne udogodnienie na co dzień, ale czasami trzeba za to zapłacić. Klienci poszukują zatem opcji na darmowe prowadzenie rachunku. Czy to możliwe? A jeśli tak, to gdzie znaleźć najlepsze oferty na konto bez opłat? Oto garść najważniejszych informacji!

Darmowe konto bankowe – czy to możliwe?

Darmowe konto w banku to pojęcie oznaczające rachunek niewymagający ponoszenia kosztów. Rzadko kiedy jednak placówki takie oferują. Mimo tego prowadzenie ROR-u za darmo jest możliwe. Co to oznacza?

Opłaty za korzystanie z kont bankowych dzielą się na kilka rodzajów. Są to:

  • koszty prowadzenia rachunku,
  • koszty dysponowania kartą,
  • koszty wypłat z bankomatów,
  • koszty wykonywania przelewów.

Zwykle każdą z tych opłat placówki obarczają pewnymi warunkami, po których spełnieniu zobowiązania finansowe znikają. Większość banków automatycznie oferuje samo prowadzenie konta za 0 zł. Natomiast jeśli chodzi o kartę, to do zwolnienia z należności wymaga się po prostu regularnego korzystania z płatności bezgotówkowych np. 5 razy w miesiącu.

Używanie bankomatów instytucji, w której ma się konto, jest darmowe. Wystarczy omijać maszyny innych placówek i rozsądnie dysponować liczbą wypłat w danym miesiącu. Opłaty za przelewy pomiędzy klientami tych samych instytucji są zwykle za darmo. W przypadku innych użytkowników liczba transakcji bywa ograniczona. Warto sprawdzić również wymagania dotyczące przelewów natychmiastowych.

Jeśli spełni się określone warunki (które zazwyczaj są bardzo proste do zrealizowania), można cieszyć się kontem w banku za darmo. Najczęściej to po prostu regularne i aktywne korzystanie z usług pozwala na oszczędności na opłatach.

Gdzie szukać darmowego konta bankowego?

Przed decyzją warto przejrzeć oferty kont osobistych za free – łatwo i szybko na Bankier SMART dopasuje się je do swoich potrzeb. To strona internetowa z aktualizowanym na bieżąco rankingiem, który przedstawia aktualne propozycje banków dotyczące rachunków. Szereguje je w kolejności ułatwiającej podjęcie decyzji, w jakiej placówce najlepiej uruchomić swój ROR.

Dzięki szczegółowym informacjom przy każdej ofercie pozwala wyszukać wszelkie ukryte koszty, jakie kryją się za danymi propozycjami. Poza tym zawiera dane na temat bonusów dla nowych klientów. Okazuje się bowiem, że placówki coraz chętniej oferują nowym właścicielom rachunków nawet kilkuset-złotowe premie. Oczywiście, aby je uzyskać, należy spełnić konkretne wymagania. Mogą do nich należeć m.in.:

  • założenie konta przez selfie,
  • korzystanie z płatności zbliżeniowych,
  • używanie aplikacji mobilnej.

Dzięki temu, że w rankingu wszystkie oferty znajdują się w jednym miejscu, można łatwo je ze sobą porównać. To pozwala na dobranie takiego rozwiązania, w którym klientowi najłatwiej będzie spełnić warunki determinujące darmowe prowadzenie ROR-u. Ponadto bezpośrednio z zestawienia da się przejść na stronę internetową banku i rozpocząć proces zakładania rachunku.

Karta płatnicza a karta kredytowa

Do każdego konta osobistego otrzymuje się kartę płatniczą, więc warto wyjaśnić sobie różnice pomiędzy nią a kartą kredytową. Pierwsza z nich służy do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym. Da się nią płacić w sklepach stacjonarnych i online, ale używając jedynie swoich własnych oszczędności.

Karta kredytowa to produkt, o który należy ubiegać się osobno. Do jej otrzymania konieczna jest zdolność kredytowa, ponieważ pozwala ona na płacenie za produkty i usługi w ramach określonej kwoty pożyczki. Należność trzeba później zwrócić do banku. Więcej na ten temat warto przeczytać w artykule, który znajduje się na stronie internetowej: https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20152751/domowe-inwestycje-w-zielona-energie-jak-karta-kredytowa-moze-pomoc-w-finansowaniu.

Oznacza to, że klient, który zakłada ROR w banku, otrzymuje automatycznie jedynie kartę płatniczą. Jeśli ma taką potrzebę, ma prawo ubiegać się o kredytową zarówno w swojej, jak i w nowej placówce. Musi mieć jednak na uwadze, że dysponowanie nią obniża nieco zdolność kredytową w przypadku chęci zaciągnięcia innych pożyczek.

Jak założyć rachunek osobisty w banku?

Darmowy rachunek w banku da się uruchomić na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na założeniu konta online. Do formularzy na stronach placówek można przejść już z rankingu Bankier SMART. Wystarczy kliknąć „Dalej” przy wybranej ofercie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Kolejną opcję stanowią aplikacje mobilne placówek. Coraz więcej banków pozwala na uruchomienie ROR-u za pomocą selfie. To sposób dla klientów, którym zależy na czasie i wygodzie całego procesu. Nie muszą oni udawać się do instytucji i tracić energii na dojazd czy oczekiwanie w kolejce.

Jeśli ktoś chce spełnić formalności osobiście, może to zrobić w każdej placówce. Wystarczy wybrać się do oddziału wraz z dowodem osobistym i udać się do odpowiedniego stanowiska. Tam składa się wniosek o uruchomienie ROR-u i podpisuje umowę, w której zawarte są wszelkie regulacje dotyczące korzystania z rachunku.

Korzyści płynące z darmowego konta bankowego

Główna zaleta darmowego konta w banku to oszczędność. Nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na coś, co da się mieć bez żadnych kosztów. Oczywiście, nie zawsze jest to wykonalne, ponieważ niektórzy klienci mają wysokie wymagania co do korzystania z ROR-u i potrzebują np. wielu przelewów natychmiastowych lub wypłat z obcych bankomatów. Najczęściej jednak klienci znajdują oferty, które pozwalają im na niskie lub zerowe opłaty.

To rozwiązanie szczególnie ważne dla osób w nie najlepszej sytuacji finansowej i tych poszukujących sposobów na oszczędne życie. Dzięki dokładnemu analizowaniu ofert w poszukiwaniu tych najkorzystniejszych znajduje się sporo innych udogodnień. Warto zwrócić uwagę np. na liczne bonusy, o których wiedzą nie wszyscy klienci.

Poza tym darmowe konto bankowe daje mnóstwo możliwości zarządzania swoim budżetem. Nie odstaje niczym od płatnych rachunków i odpowiednio zabezpiecza środki. Pozwala m.in. na płatności zbliżeniowe w sklepach, wykonywanie przelewów na telefon czy wypłaty z bankomatów na całym świecie.

 

artykuł sponsorowany