Elektrolizer na niemieckim wybrzeżu. Jest porozumienie

Elektrolizer na niemieckim wybrzeżu. Jest porozumienie
fot. TES

Tree Energy Solutions, firma zajmująca się produkcją zielonego wodoru, podpisała protokół ustaleń z niemieckim dostawcą usług energetycznych EWE. Porozumienie dotyczy budowy elektrolizera w Wilhelmshaven.

Niemieckie firmy Tree Energy Solutions (TES) i EWE zbudują wspólnie elektrolizer o mocy 500 MW. Powstanie on na terenie należącego do TES Green Energy Hub w Wilhelmshaven. Firmy podpisały protokół ustaleń (Memorandum of Understanding, MoU) w sprawie wspólnej inwestycji.

Elektrolizer ma być zainstalowany do 2028 roku, wtedy też ma się rozpocząć jego eksploatacja. Planowana moc urządzenia to 500 MW, w dalszych planach jest kolejna inwestycja, która pozwoli osiągnąć łączną moc elektrolizerów na poziomie 1 GW.

REKLAMA

Bez wodoru nie może być mowy o transformacji energetycznej, neutralności klimatycznej i odejściu od paliw kopalnych. Aby wypełnić narodową strategię wodorową i wspólnie rozwijać temat wodoru, potrzebne są partnerstwa i odpowiednie koncepcje lokalizacji. Wilhelmshaven jako centrum energetyczne odgrywa tu kluczową rolę. Wraz z TES chcemy rozwijać Wilhelmshaven z naciskiem na zielony wodór i wnieść nasze know-how do planowanego partnerstwa – powiedział Urban Keussen, CTO firmy EWE.

Potencjał Morza Północnego

Podpisanie MoU jest zgodne ze strategiczną polityką energetyczną Niemiec, która zakłada zwiększenie produkcji czystej energii z wykorzystaniem potencjału Morza Północnego, w tym rozszerzenie możliwości dostaw ekologicznego wodoru.

Wybór Wilhelmshaven na lokalizację elektrolizera wynika z korzystnego położenia miasta u wybrzeży Morza Północnego. To także zdecydowało o umiejscowieniu tam energetycznego hubu Tree Energy Solutions. Dzięki strategicznemu położeniu elektrolizery w Wilhelmshaven będą korzystały z energii generowanej przez morskie farmy wiatrowe.

REKLAMA

Podpisanie MoU jest wyraźnym przykładem postępu, jaki dokonuje się w Wilhelmshaven, aby stał się on głównym węzłem zielonej energii dla całej Europy, który będzie nie tylko importował zieloną energię, ale także lokalnie produkował wodór. Cieszymy się na naszą współpracę z EWE w celu wykorzystania potencjału energetycznego i przyspieszenia przejścia na dostarczanie przystępnej cenowo energii dla wszystkich – skomentował Marco Alvera, dyrektor generalny TES.

Australijski udziałowiec

W październiku TES podpisał porozumienie z Fortescue Future Industries (FFI), firmą związaną z australijskim gigantem wydobywczym Fortescue. FFI ma zostać strategicznym udziałowcem TES i zainwestować 100 mln euro w budowę terminalu wodorowego w Wilhelmshaven w Niemczech.

Głównym celem współpracy ma być opracowanie i realizacja jednego z największych na świecie projektów w zakresie zielonego wodoru. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.