Lubelskie gminy stworzą sieć wypożyczalni samochodów elektrycznych

Lubelskie gminy stworzą sieć wypożyczalni samochodów elektrycznych
Fortum press

Kilka gmin z województwa lubelskiego chce wspólnie stworzyć sieć wypożyczalni samochodów elektrycznych oraz punktów do ich ładowania. Jeśli lubelskie gminy otrzymają unijne dofinansowanie, uruchomią największy projekt z zakresu elektrycznej motoryzacji realizowany w naszym kraju. 

Stworzenie sieci wypożyczalni aut elektrycznych to pomysł gmin: Ludwin, Łęczna, Milejów, Spiczyn, Piaski, Rybczewice, Małgiew, Wólka, Krasnystaw (gmina wiejska i miejska) oraz Gorzków. Lubelskie gminy chcą w ten sposób przyciągnąć do siebie turystów. Wypożyczalnie i punkty ładowania aut elektrycznych mają powstać m.in. w pobliżu jezior Piaseczno, Łukcze, Rogóźno czy Zagłębocze.

W ramach przedsięwzięcia lubelskie gminy zamierzają udostępnić do wypożyczenia flotę 220 samochodów elektrycznych oraz 220 rowerów, z czego połowę z napędem elektrycznym. Zasięg samochodów elektrycznych na w pełni naładowanej baterii ma wynieść 150 km. 

REKLAMA
REKLAMA

Projekt zakłada też budowę na terenie 11 wymienionych gmin stacji ładowania elektrycznych pojazdów. W każdej gminie mają powstać po dwa punkty, w których będzie można naładować elektryczne auta. 

Z uruchomieniem projektu lubelskie gminy muszą jednak poczekać na decyzje w sprawie przyznania unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. Po jej otrzymaniu samorządowcy chcą skonsultować z mieszkańcami szczegóły projektu i uzgodnić m.in. gdzie dokładnie powstaną wypożyczalnie i punkty ładowania aut elektrycznych.  

gramwzielone.pl