Spółka z rynku fotowoltaicznego wybiera się na GPW

Spółka z rynku fotowoltaicznego wybiera się na GPW
Photon Energy

Photon Energy złożył prospekt emisyjny do regulatora rynku finansowego w Holandii, gdzie mieści się obecnie siedziba firmy, w związku z zamiarem przeniesienia notowań akcji z NewConnect na rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zamierza także wejść na główny parkiet giełdowy w Czechach.

Po zatwierdzeniu przez holenderski urząd regulujący rynek finansowy (AFM) prospekt emisyjny Photon Energy zostanie upubliczniony i udostępniony na stronie internetowej firmy. Zmianie rynków notowań z New Connect na parkiet główny GPW nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Spółka zapewnia, że posiada wystarczające środki do rozwoju w najbliższych latach.

Spółka zamierza także wejść na główny parkiet giełdowy w Czechach – Praską Giełdę Papierów Wartościowych.

REKLAMA

Przejście na rynki główne umożliwi inwestowanie w nasze akcje przez partnerów instytucjonalnych oraz przyczyni się do poprawy płynności. Niezmiennie inwestorzy mniejszościowi pozostają dla nas ważni. Obecność na rynku finansowym ma dla spółki strategiczne znaczenie, dlatego dalej będziemy angażować się w otwartą i proaktywną komunikację – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy

Photon Energy zamierza także na późniejszym etapie wprowadzić akcje do obrotu na rynku Quotation Board wchodzącym w skład Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych, co pozwoli inwestorom ze strefy euro kupować walory spółki bez ponoszenia ryzyka walutowego.

Od powstania w 2008 r. wywodząca się z Czech, a obecnie mająca siedzibę w Holandii spółka zbudowała i oddała do użytku elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 80 MWp, z czego 57,1 MWp należy do jej portfela. Ponadto firma zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji o łącznej mocy ponad 300 MWp.

W naszym kraju firma podpisała w ubiegłym roku umowę o wartości 3,4 mln zł z koszalińskim przedsiębiorstwem wodociągowym na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 950 kWp w oczyszczalni ścieków w Jamnie. W tym projekcie Photon będzie współpracować z firmą RenCraft.

REKLAMA

W 2019 roku Photon Energy odnotował wzrost przychodów o niemal 10 mln euro – z 20,25 mln euro w roku 2018 do 30,15 mln euro.

Mimo wyższych przychodów w 2019 r. zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) nieznacznie spadł rok do roku – o 2,5 proc. do 7,942 mln euro, co miało wynikać ze zwiększonych wydatków na rozbudowę zespołu i inwestycji w nowe projekty.

Spółka w ubiegłym roku odnotowała stratę netto w wysokości 726 tys. euro, podczas gdy rok wcześniej wypracowała zysk netto na poziomie 510 tys. euro.

Obecnie Photon Energy jest najaktywniejszy, jeśli chodzi o realizowane projekty, na Węgrzech, ale także w Australii, gdzie spóła jest zaangażowana w rozwój wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych o mocach liczonych w setkach MW.

W Australii Photon Energy zainwestował ponadto w firmę RayGen Resources rozwijającą autorską technologię określaną jako PV Ultra i dotyczącą produkcji energii z wykorzystaniem umieszczonych na wieżach modułów fotowoltaicznych oraz luster nakierowujacych na nie promienie słoneczne. Na miejscu wytwarzana jest nie tylko energia elektryczna, ale również cieplna.

Więcej o tej technologii w artykule: Photon inwestuje w fotowoltaiczną kogenerację. Jak to działa?

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.