Dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii na Pomorzu

Dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii na Pomorzu
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Władze województwa pomorskiego podpisały umowy na dofinansowanie ze środków unijnych dwóch projektów zakładających produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Pozwolą one obniżyć rachunki za prąd w zakładach produkcyjnych i budynkach biurowych.

Dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 20142020 trafią do dwóch przedsiębiorstw.

Instalacja hybrydowa

REKLAMA

Jedną z dotacji otrzymała firma Dartomeks Lichnerowicz, która planuje uruchomienie instalacji fotowoltaicznych o mocy 38,36 kW i 39,76 kW wraz z magazynami energii. Inwestycje powstaną w Rudnie i Tczewie.

Uwzględnione w projekcie baterie pozwolą na optymalizację wykorzystania na własne potrzeby energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. Ponadto zapewnią zasilanie awaryjne przestrzeni biurowej firmy. Zakończenie projektu planowane jest już w czerwcu br.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 544,8 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne to 245,8 tys. zł.

Elektrownie PV

REKLAMA

Drugi z dofinansowanych projektów zrealizują firmy Enbit, Przedsiębiorstwo Wyrobów Metalowych Naprawa Urządzeń Elektrycznych Ryszard Seemann oraz Steelcon. W planie jest uruchomienie dwóch elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 224,64 kW.  Zakończenie projektu planowane jest w grudniu br.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 1 247 269,54 zł, w tym dofinansowanie unijne to 821 223,21 zł.

Dotacje na ponad 180 mln zł

Ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 20142020 wsparcie finansowe na produkcję energii z OZE otrzymało 47 projektów. Ich łączna wartość przekracza 251 mln zł, a kwota dofinansowania to ponad 185 mln zł.

Dzięki unijnym środkom z RPO 20142020 na Pomorzu zainstalowane zostaną odnawialne źródła energii o łącznej mocy 53 MW. Efektem ich pracy ma być roczny spadek emisji gazów cieplarnianych na poziomie ponad 36 tys. ton CO2.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.